Три дни след като федерални агенти претърсиха дома на бившия президент Доналд Тръмп във Флорида за класифицирани документи, началникът на ФБР Кристофър Рей изпрати имейл до служителите си, в който ги призова да се вслушат в критиките на онези, които „не знаят това, което ние знаем, и не виждат това, което ние виждаме“. В имейла си от 11 август Рей твърди още, че работата е свършена надлежно и обективно.
Вътрешното послание обаче е признание за безпрецедентния характер на претърсването и последвалия тормоз, който бюрото е получило от Тръмп и неговите поддръжници. То също така е признание, че ФБР се е ориентирало адекватно в толкова напрегнат момент, че дори обичайно мълчаливият Рей се е почувствал принуден да се обърне публично към други висши служители за последиците от разследването. Оттогава насам натискът върху Рей и ФБР нарасна и вероятно това ще продължи и в бъдеще.
В дългата си история ФБР рядко е било в центъра на толкова много политически чувствителни разследвания. Агентите проверяват и анализират обстойно едновременно задържането на класифицирани документи от Тръмп и президента Джо Байдън, като внимателно проучват усилията на бившия лидер и неговите съюзници да провалят изборите през 2020 г. преди щурма на Капитолия, извършен на 6 януари 2021 г.
Проверките, които се следят стриктно от специалните съветници на Министерството на правосъдието, се развиват в хиперпартийна обстановка, тъй като президентските избори през 2024 г. наближават, а Конгресът започва свои собствени разследвания на ФБР. През цялото време до днес Бюрото е подложено на остри атаки от страна на Тръмп, неговите поддръжници и влиятелни десни експерти. Бившият президент дори заяви, че „некадърниците“ от ФБР са по-малко надеждни от руския президент Владимир Путин.
В интервю за “Associated Press”, проведено по-рано тази седмица, Рей призна, че ФБР преживява трудни времена. Той обаче ясно даде да се разбере, че шумът, който се вдига не влияе върху ежедневната работа, тъй като оценките и мненията, които цени най-много, са тези на „хората, за които ФБР работи, и на тези, с които работи“.
В момента напрежението е изключително обострено. Републиканците използват новосъздаденото си мнозинство в Камарата на представителите, за да разследват следователите, обвинявайки ФБР в злоупотреби, вариращи от несправедливо преследване на Тръмп до потискане на свободата на словото. Те изтъкват оспорвани, непотвърдени жалби на информатори срещу ръководни фигури, за които ФБР от съображения за защита на личните данни твърди, че не може да отговори напълно.
Неотдавнашното обвинение срещу бивш служител на контраразузнаването на ФБР даде повод на критиците на ФБР да атакуват. Миналата седмица ФБР беше подложено на натиск по време на изслушване в Конгреса заради изтекъл меморандум на местната служба, който предупреждаваше за потенциални католически екстремисти – документ, който главният прокурор Мерик Гарланд нарече „ужасяващ“ и заяви, че е бил оттеглен. По-стари грешки по време на разследването „Тръмп-Русия“, включително грешни твърдения за подслушване, насочени към съветник на Тръмп, продължават да хвърлят сянка върху бюрото години по-късно.
Коментирайки критиките, Рей заяви, че се опитва да дава колкото може повече ясна информация за работата на ФБР, включително за заплахата от китайски шпионаж или други приоритети, но въпреки усилията му фокусът продължава да бъде насочен към скандали или противоречия, които привличат цялото внимание. По време на пресконференция с местни журналисти началникът на ФРБ беше попитан дали неотдавнашният и интензивен обществен контрол върху Бюрото възпрепятства разследванията. В отговор той успокои, че макар да разбира загрижеността на обществеността, ФБР „работи с пълна сила и се разраства главоломно“.