53 процента от българите са на мнение, че е добре децата в риск да се отглеждат в приемни семейства. Това сочат резултати от национално правителствено допитване, предаде „Медиапул“.
В страната ни 2043 са децата, отглеждани от приемен родител, като 180 от малчуганите са с увреждания. Образователната степен на хората е определяща при одобрението по документи. Висшистите са с най-висок процент.
Две трети от българите заявяват, че не биха станали приемни родители при каквито и да е условия. Един от шестима би станал такъв, но само ако получава заплата и издръжка от държавата. През 2015-та година двойно повече хора са били изразили готовност да отгледат дете в риск.
Най-голяма част от българите са на мнение, че биологичните родители оставят децата си заради бедност и финансови проблеми. Малко смятат, че причините са безотговорност или домашно насилие.
80 процента от настанените в такива семейства деца са били жертва на насилие и неглижиране. Приемното родителство е най-добрата за тях алтернатива на социалните домове.
Много от тях напускат новите семейства, защото са осиновени или пък се връщат в родното след кратък престой в приемното.
Деца отиват в приемни семейства само след решение на съда. Преди това социалните служби търсят начини за тях да се погрижат близки роднини, с които вече имат изградена емоционална връзка.