Българската федерация по волейбол /БФВ/ представя кандидатите за нов Управителен съвет в поредица от интервюта. Те ще бъдат избрани от Общото събрание на 24 март. Кандидатите са общо 28. Днес се представя Велислав Йонев.
– Какво Ви мотивира да се кандидатирате за член на Управителния съвет на БФ Волейбол?
– Повече от 20 години съм част от волейболното общество по един или друг начин, като съм започнал от най-ранното ниво на детско-юношеското направление, преминал през всички гарнитури, помогнал за създаването на няколко волейболни отбора, като и към настоящия момент продължавам да се занимавам активно с административни и юридически дейности във волейбола. Възможността да бъда част от Управителен съвет, чийто поглед е извън дългогодишната рамка на управление и с нов поглед към развитието на волейболния спорт, ме мотивира да предоставя своята кандидатура за член на Управителния съвет.
– Ако трябва да дадете отговор на въпрос на делегатите, на хората от клубовете – защо е в полза на волейбола да изберат Вас за член на Управителния съвет, какъв би бил той?
– Считам, че като бивш дългогодишен състезател по волейбол, преминал през различни първенства и клубове, съм придобил поглед върху голяма част от проблемите и дейността на волейболната общност, а като действащ адвокат и управляващ съдружник в адвокатска кантора съм придобил важни мениджърски качества, които биха били в полза на волейбола и работата на колективния орган на управление на БФВ.
– Кои са най-силните Ви качества?
– Упоритостта и вярата в колективния успех. Именно волейболът – като колективен спорт, ме научи, че с постоянство и доверие в съотборниците, е възможно да се постигне много повече.
– Ще успеете ли да отделяте достатъчно време спрямо другите Ви важни ангажименти, за да се реализира успешно проектът за много по-активен и по-оперативен Управителен съвет, в който всеки член да бъде отдаден напълно и да допринася максимално с експертиза, контакти или възможности за развитието на българския волейбол?
– През последните 3 години съм председател на Правната комисия към Българката федерация по волейбол, като изпълнявам възложените ми задължения с отдаденост, професионализъм и поглед към детайла, независимо от всичките ми други лични и професионални ангажименти. С оглед изложеното, вярвам, че балансирането между различните дейности и занятия ще бъде постижимо. Да бъдеш в Управителния съвет на БФВ, е отговорност, която би следвало да изисква отделяне на необходимото време, защото се търсят и намират решения за най-важни теми за развитието на волейбола, каквито постоянно трябва да са в дневния ред на нашето всекидневие. Затова мога да кажа със сигурност, че ще бъда отдаден на работата си за Управителния съвет на БФВ, както съм го правил и досега за българския волейбол.
– Каква е Вашата лична мисия във волейбола?
– Не смятам, че отделните членове на УС на БФВ следва да имат собствени/лични мисии във волейбола. Доколкото това е колективен орган на управление, то считам, че следва да се поставят за обсъждане общи мисии и да се взимат решения за тяхното постигане чрез правилните актове и действия, които да доведат до популяризиране на любимия ни спорт, както и затвърждаването му като най-успешния колективен спорт в България.
– Кое е най-важното нещо, което и в момента правите в името на волейбола?
– Като председател на Правната комисия съм натоварен с решаване на различни казуси в БФВ, като следва да се вземат решения за тяхната законосъобразност и основателност. Изпълнението на тези задължения намирам за изключително важно с цел защита правата и интересите на БФВ и на волейболната общност.
– Коя тема би била приоритетна за вас като член на Управителния съвет?
– Съставянето на вътрешни правила и норми в една спортна федерация е от изключително значение за целите на нейното правилно, законосъобразно и обективно функциониране. Темата относно съставянето и поддържането на тези правила, която да бъде в унисон с действащите национални и международни правила, би била приоритетна за мен.
– Какво е първото нещо, което бихте направили като член на Управителния съвет?
– Бих предложил ревизиране и актуализиране на всички правилници за работа и дейността на отделните постоянно действащи комисии към БФВ, включително обективиране на точни и ясни права и задължения на отделните членове на УС на БФВ. Независимо че Управителният съвет е колективен орган, то намирам за правилно всеки член да поема определени задължения, които прилягат на неговия профил и експертиза, с цел оптимизиране на работата и постигане на по-голяма оперативност в дейността.
– Какво очаквате да постигнете в краткосрочен план – една година, и съответно – в дългосрочен?
– Като всяко начало се надявам през първата година да бъдат създадени стабилни основи за бъдещата работа на Управителния съвет, като тази основа да доведе до правилното функциониране на отделните звена в българския волейбол и постигането на високи спортни постижения.
– Следейки работата на БФ Волейбол, какво Ви харесва и какво мислите, че трябва да се подобри?
– В последните години се наблюдава промяна в методиката на работа на БФВ, като се дава възможност за по-отворени дискусии и търсене на широко одобрение за определените решения. Намирам тази посока на промяна за правилна, с оглед многобройните лица, ангажирани с развитието и поддържането на волейбола.
– Кои аспекти на българския волейбол най-спешно трябва да се променят в положителна посока?
– Най-основно следва да се потърсят варианти за обезпечаване на масовия интерес към волейбола чрез облекчаване на административните тежести и подсигуряване на необходимия ресурс за развитие на този спорт във всички населени места. Всички сме запознати с трудностите на малките клубове по различните населени места, с наличието на недостатъчно финансиране и липсата на кадрова обезпеченост. Една от най-спешните промени следва да бъде в посока освобождаване от допълнителни такси и разноски за осъществяване на спортни срещи и вземането на участия.
– Доколко модерният поглед и използването на технологиите за развитие са важни за Вас в съчетание с нужния управленски опит?
– Живеем в ера на модернизиране на технологиите, включително такива за разпространяването на спортните събития, комуникация между различни единици и дигитализация на работния процес. Възможността за осъществяване на различни дейности от разстояние чрез модерни технологии и софтуер е от изключително значение – с цел оптимизиране на работния процес и постигане на по-голяма оперативност. Ето защо съчетанието на модерното с натрупания дългогодишен опит считам, че би било правилното направление, необходимо за осъществяване на поставените цели за развитие във волейбола.