Обединението за честни избори /ОЧИ/ представи инициативата си „Пакт за честни избори“, насочена към партиите и коалициите, регистрирани за участие на парламентарните избори на 2 април 2023. Това се случи днес в София.
„Идеята на Пакта е политическите сили публично да се ангажират с това да не допускат нарушения на изборния процес в България“, заяви в отриването Бойко Станкушев, директор на Антикорупционен Фонд, който е член и на ОЧИ.
„В последните години станахме свидетели на множество сигнали за различни изборни нарушения из цялата страна, които хвърлят съмнение върху честността на изборния процес. Смятаме, че политическите сили са длъжници на българското общество и трябва да покажат ясен ангажимент да спазват закона и да не участват в схеми за изборни нарушения“, допълни той.
На събитието бяха поканени представители на политически партии и коалиции, отразени в изследванията на социологическите агенции. На поканата се отзоваха само част от тях. Присъстваха посланици и представители от дипломатически корпус в България, включително на почти всички страни на Европейски съюз. Инициативата беше подкрепена и от всички германски политически фондации с представителства в България – Фондация за свободата „Фридрих Науман”, Фондация „Конрад Аденауер”, Фондация „Ханс Зайдел”, Фондация „Фридрих Еберт”, които заедно почти покриват целия политически спектър в България в партньорството си с политически партии, с изключение на крайната десница.
Централната избирателна комисия не изпрати свои представители, а МВР подкрепи инициативата с писмо, но също не изпрати представител.
д-р Никола Тулечки, от фондация „Данни за добро“ и съ-основател на ОЧИ, сподели, че новосъздадената платформа обединява „редица заинтересовани страни – анализатори на данни, изборни наблюдатели, граждански активисти и организации, и всеки, който има отношение към изборния процес“. Платформата приветства присъединяването на още съмишленици. Целта ѝ е да подобри прозрачността на изборния процес и да повиши доверието в изборите чрез анализ на данни и казуси, които да информират навреме хората, които взимат решения; както и да мотивират активни граждани, медии, изборни наблюдатели и широката общественост, така че „да има максимално много очи навсякъде в изборния ден“.
Ивилина Алексиева-Робинсън, изборен експерт, бивш председател на ЦИК /21.03.2014 г. до 20.03.2019 г./ и ръководител на мисии за оценка на изборите на ОССЕ/БДИЧП призова партиите да проявят отговорност и да обучат членовете си на секционни избирателни комисии добре, „защото именно политическите сили носят отговорност в най-висша степен за провеждане на честни избори“. Призова ги и да останат критични към неправомерни действия, но това да не е за сметка на укрепването на държавността и доверието към изборния процес.
Румяна Дечева от Европейска асоциация за защита на човешките права и бивш зам. председател на Обществен съвет към ЦИК (13.05.2021 г. до 14.02.2022 г.) наблегна на факта, че България е единствената страна от ЕС, в която Организацията за сътрудничество и сигурност в Европа (ОССЕ) продължава да разполага разширена международна мисия за наблюдение на изборите.
С подписването на Декларацията от Пакта, присъстващите представители на партии коалиции се ангажираха със следните принципи и правила:
– Потвърждаване на решимостта на партиите да проведат честни избори, без търговия с гласове, манипулация на изборните резултати, включително бюлетини и протоколи и други нарушения на закона.
– Ангажиране да не се използват непозволени средства като: език на омразата, дезинформация, фалшиви новини, уронване честта и доброто име на опонентите, търговия с влияние, методи за натиск и заплахи върху избирателите.
– Защита на правата на всички избиратели да гласуват свободно и безпрепятствено, както и на правата на всички кандидати да участват в изборния процес.
– Ангажиране да се спазва законодателството, свързано с изборите, и при нарушения да се сътрудничи с ЦИК и МВР за гарантиране на това.
– Ангажиране да не се използват нелегитимни средства за финансиране на изборните кампании, включително от корпоративни дарения и други неразрешени източници.
Организаторите отправиха посланието, че се надяват част от политическите сили да преосмислят позицията си и все пак да се присъединят към Пакта за честни избори. Прилагаме пълния текст на Декларацията, която ОЧИ предлага на политическите партии, без редакторска намеса:
„Декларация на политически партии и коалиции за провеждане на честни и свободни избори за Народно събрание на Република България на 2 април 2023 г.
Като изхождаме от принципите на демократичната и правова държава, прокламирани от Конституцията на Република България и редица международни актове, по които Република България е страна;
Като подчертаваме, че правото да избираш и правото да бъдеш избиран са измежду основополагащите демократичната правова държава политически права;
Като припознаваме за обща цел произвеждането на свободни и честни избори при спазването на Конституцията и законите на страната;
Като приемаме, че изборите, националните и местните референдуми се произвеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване;
Като потвърждаваме, че всеки участник в изборите, както и всички граждански организации имат право да търсят, получават и разпространяват информация;
Ние, представители на политически партии и коалиции заявяваме готовност да обединим сили за провеждането на свободни и честни избори на 2 април, за да излъчат българските избиратели своето политическо представителство по достоен и демократичен начин, без да допускаме атаки срещу вота и свободната воля на гражданите.
Наша отговорност е да не възпрепятстваме провеждането на прозрачни и честни избори, които отразяват реалната воля на българските избиратели.
За тази цел се обединяваме зад следните принципи и правила, които се ангажираме да спазваме по време на предизборната кампания, в изборния ден и при обявяване на изборния резултат и конституирането на следващото Народно събрание:
– Да съдействаме за провеждането на честни избори, без измами, търговия с гласове, манипулация на изборните резултати, включително бюлетини и протоколи и други нарушения на закона.
– В предизборната кампания да не използваме непозволени средства като: език на омразата, дезинформация, фалшиви новини, уронване честта и доброто име на опонентите, търговия с влияние, методи за натиск и заплахи върху избирателите.
– Да защитаваме правата на всички избиратели да гласуват свободно и безпрепятствено, както и правата на всички кандидати да участват в изборния процес.
– Да спазваме законодателството, свързано с изборите, и при нарушения да си сътрудничим с ЦИК и МВР за гарантиране на това.
– Да не използваме нелегитимни средства за финансиране на изборните кампании, включително от корпоративни дарения и други неразрешени източници.
Призоваваме отговорните институции да се присъединят към гореизложените принципи и да вземат своевременно мерки за тяхното спазване в изборния ден, както и да осигурят прозрачност и публичност на всички процеси, свързани с изборите в сферата на тяхната компетентност и да създадат необходимите гаранции за законосъобразност и честност на изборите.“