Сирия и Саудитска Арабия са се договорили да отворят отново посолствата си, след като прекъснаха дипломатическите си отношения преди повече от десетилетие, съобщиха трима източници, запознати с въпроса. Това е стъпка, която ще отбележи скок напред в завръщането на Дамаск в арабското политическо пространство.
Контактите между Рияд и Дамаск са набрали скорост след историческото споразумение за възстановяване на дипломатическите отношения между Саудитска Арабия и Иран, ключов съюзник на президента Башар Асад, разкри регионален източник, свързан с Дамаск.
Възстановяването на отношенията между Рияд и Дамаск би било най-значимото развитие в усилията на арабските държави да нормализират отношенията си с Асад, който беше отхвърлен от много западни и арабски държави след началото на гражданската война в Сирия през 2011 г.
Друг регионален източник, свързан с Дамаск сподели, че двете правителства се подготвят да отворят отново посолствата си след Курбан Байрам, мюсюлмански празник през втората половина на април. Според информация на един от източниците и дипломат от Персийския залив решението е било взето в резултат на дискусии в Саудитска Арабия с високопоставен служител на сирийското разузнаване.
Службата за комуникации на саудитското правителство, външното министерство на кралството и сирийското правителство не пожелаха да дадат официален коментар.
Внезапният дипломатически пробив може да покаже как споразумението между Техеран и Рияд може да се отрази на други кризи в региона, където тяхното съперничество подклажда конфликти, включително войната в Сирия. Съединените щати и няколко техни регионални съюзници, включително оглавените от сунитите Саудитска Арабия и Катар, подкрепиха някои от сирийските бунтовнически групи. Асад успя да ги победи в по-голямата част от Сирия до голяма степен благодарение на Иран и Русия.
Отстраняване от Арабската лига
Обединените арабски емирства, друг стратегически партньор на САЩ, са водещи в нормализирането на контактите с Асад, като наскоро го приеха в Абу Даби заедно със съпругата му. Саудитска Арабия обаче действа далеч по-предпазливо. Дипломат от Персийския залив заяви, че високопоставеният служител на сирийското разузнаване е „останал дни наред“ в Рияд и е било постигнато споразумение за повторно отваряне на посолствата „много скоро“. Един от регионалните източници идентифицира служителя като Хусам Лука, който оглавява сирийския комитет за разузнаване, и поясни, че разговорите са включвали темите за сигурността на границата на Сирия с Йордания и контрабандата на сирийски каптагон – амфетамин, за който има процъфтяващ пазар в Арабския залив.
През 2011 г. Сирия беше отстранена от Арабската лига в отговор на бруталното потушаване на протестите от страна на държавния глава Асад. По-рано този месец външният министър на Саудитска Арабия принц Файсал бин Фархан Ал-Сауд заяви, че нормализирането на отношенията с Асад може да доведе до връщането на Сирия в Арабската лига, но в момента е твърде рано да се обсъжда подобна стъпка. Въпреки че Асад се радва на подновени контакти с арабски държави, които някога го отбягваха, санкциите на САЩ продължават да бъдат основен фактор, затрудняващ страните, които искат да разширят търговските си отношения със Сирия.