Шефът на Twitter Илон Мъск обяви разтърсване на платената функция Twitter Blue на платформата за социални медии, пише „BBC“.
От 15 април само проверените абонати ще имат публикации, препоръчвани на други потребители и ще им бъде позволено да гласуват в анкети. Съгласно правилата публикациите от неплатените акаунти няма да бъдат включени в потока „За вас“ от препоръчани туитове.
Миналата седмица фирмата заяви, че ще премахне потвърдения статус на някои „наследени“ акаунти, които датират от преди Мъск да купи фирмата. Понастоящем потребителите плащат 7 долара (5,70 паунда) на месец за потвърждение със синя отметка, което също позволява достъп до допълнителни функции. Мъск заяви, че промените са „единственият реалистичен начин да се справим с превземането на рояци от AI ботове“ и обясни:
„В противен случай битката е безнадеждно загубена.“
Той добави:
„Гласуването в анкети ще изисква проверка по същата причина.“
В по-ранна публикация Мъск обяви, че платената версия значително увеличава разходите за използване на ботове и улеснява идентифицирането им. Този ход обаче беше критикуван от някои потребители на социалните медии. Бивш служител в екипа за проверка на Twitter, който пожела да остане анонимен, коментира пред BBC:
„Нашата цел номер едно за моя екип беше да предпазим потребителите от вреда в реалния свят и това крещи напълно обратното за мен.“
Те добавиха:
„Проверените потребители ще използват своята власт и присъствието си в платформата, за да повлияят на всичко – от дезинформация до действителна вреда за потребителите по целия свят. Това е тиха заплаха, която никой не вижда.“
Twitter Blue имаше съмнителен първоначален старт през ноември, тъй като хората започнаха да се представят за големи марки и знаменитости и да плащат за значката със синя отметка, за да изглеждат автентични. Мнозина се преструваха на самия Мъск. Това принуди Twitter да постави функцията на пауза след по-малко от седмица, преди да бъде пусната отново през следващия месец.
Twitter Blue оттогава се използва от противоречиви групи, включително талибански служители и техните видни поддръжници в Афганистан.
Потвърдените потребители имат своите туитове над други акаунти. Абонатите също имат достъп до допълнителни функции, включително бутон за редактиране, наред с други предимства.
Преди това синята отметка се използваше, за да покаже, че акаунтите с висок профил са автентични. Той беше раздаден от Twitter без абонаментна такса – но само самата фирма реши кой да го получи.
Миналата седмица Twitter обяви, че също така ще започне постепенно премахване на своята „наследена проверена програма“ и ще премахне някои „наследени проверени отметки“ от 1 април. Фирмата добави, че потребителите трябва да плащат, за да „запазят синята си отметка в Twitter“. Ботовете в социалните медийни платформи могат да навредят на способността им да увеличат приходите от реклама или платените абонаменти.
Мъск често е изразявал загриженост за това колко фалшиви или спам акаунти има в Twitter. В един момент той отложи плана си за 44 милиарда долара за закупуване на платформата за социални медии, тъй като попита броя на ботовете, разкрит от предишния мениджърски екип на фирмата.