Зеленски от Украйна: Всяка руска победа може да бъде опасна

0
61
Президент на Украйна Володимир Зеленски
Президент на Украйна Володимир Зеленски. Снимка: Facebook

Украинският президент Володимир Зеленски предупреди вчера, че ако страната му не спечели продължителна битка в ключов източен град, Русия може да набере международна подкрепа за споразумение, което би могло да изиска от Украйна да направи неприемливи компромиси. Той също така покани лидера на Китай, който отдавна е в съюз с Русия, да го посети лично.

По думи на Зеленски, ако Бахмут падне в ръцете на руските сили, техният президент Владимир Путин ще „продаде тази победа на Запада, на своето общество, на Китай и на Иран“.

„Ако той усети малко кръв, а именно – ако усети, че сме слаби, ще окаже много голям натиск,“, коментира още украинският лидер по време на ексклузивно интервю за „Associated Press“. Той разговаря с медията на борда на влак, който направи обиколка из цяла Украйна, в градове, намиращи се в близост до най-ожесточените бойни действия, както и в други, където силите на страната му успешно са отблъснали руската инвазия. „Associated Press“ е първата новинарска организация, която пътува със Зеленски от началото на войната, която започна преди малко повече от година. Оттогава насам Украйнаподкрепяна от голяма част от Запада, изненада света със силата на съпротивата си срещу по-многобройната и по-добре оборудвана руска армия. Украинските сили удържаха на щурма над столицата си Киев и изтласкаха Русия от други стратегически важни райони.

С навлизането на войната във втората й година Зеленски се съсредоточава върху поддържането на висока мотивация както в армията, така и сред украинското население като цяло, особено сред милионите хора, избягали в чужбина, и тези, които живеят в относителен комфорт и сигурност далеч от фронтовата линия. Лидерът също така е наясно, че успехът на страната му до голяма степен се дължи на вълните от международна военна подкрепа, особено от страна на САЩ и Западна Европа.

Въпреки това някои високопоставени лица от САЩ, включително републиканецът Доналд Тръмп, бивш американски президент и настоящ кандидат за президентския пост през 2024 г., поставят под въпрос дали Вашингтон трябва да продължи да снабдява Украйна с военна помощ в размер на милиарди долари. Вероятният републикански опонент на Тръмп, губернаторът на Флорида Рон ДеСантис, също изрази позиция, че защитата на Украйна в „териториалния спор“ с Русия не е значим приоритет на националната сигурност на страната.

По-късно той оттегли това свое изявление, след като се сблъска с остри критики, отправени от други политици. Зеленски не спомена конкретно имената на Тръмп или на други републикански политици – фигури, с които вероятно ще му се наложи да води дълги и убедителни дискусии, ако те спечелят изборите през 2024 г., но сподели, че се опасява, че войната може да бъде повлияна от промяната на политическите сили във Вашингтон.

Коментарите на Зеленски, отправени по време на интервюто, са признание, че потенциалната загуба на седеммесечната битка за Бахмут – най-дългата във войната досега, ще бъде по-скоро „скъпо политическо поражение“, отколкото тактическо. Той прогнозира, че натискът от поражението ще дойде бързо, както от международната общност, така и от гражданите в собствената му страна.

„Нашето общество ще се почувства уморено. Нашето общество ще ме притисне да направя компромис,“, допълни президентът, като поясни, че до момента не е усетил този натиск. Това се дължи на факта, че международната общност до голяма степен се е обединила около Украйна след инвазията на Русия на 24 февруари 2022 г. През последните месеци немалко световни лидери посетиха лично Зеленски в Украйна, като повечето от тях пътуваха с влакове, подобни на тези, които той използва, за да обикаля страната. В интервюто си за „Associated Press“ Зеленски отправи покана и към един забележителен и стратегически важен лидер, който до момента не е предприел това пътуване – китайския президент Си Дзинпин.

„Готови сме да го видим тук. Искам да разговарям с него. Имах контакт с него преди пълномащабната война, но през цялата тази година, повече от една година, не съм имал“, обяви Зеленски.

Китай, за който се знае, че е икономически обвързан и политически благосклонен към Русия в продължение на много десетилетия, предостави на Путин дипломатическо прикритие, приемайки официална позиция на неутралитет във войната. Миналата седмица Си Дзинпин посети Путин в Русия, което накара много хора да смятат, че Пекин може би е готов да предостави на Москва оръжия и боеприпаси, от които тя се нуждае, за да попълни изчерпаните си запаси. Въпреки тези очаквания обаче пътуването му завърши без такова изявление. Няколко дни по-късно Путин обяви, че ще разположи тактически ядрени оръжия в Беларус, който е страна, съседна на Русия. Тогава Зеленски предположи, че ходът на Путин има за цел да отвлече вниманието от темата за Китай.

Президентът сподели, че е в момента най-сериозният въпрос, който стои над войната, а именно как ще приключи тя. Той обаче изрази увереност, че нацията му ще надделее чрез поредица от „малки победи“ и „малки стъпки“ срещу „една много голяма страна, голям враг и голяма армия“, но армия, която по думите му се състои от хора „с малки сърца“. Що се отнася до самата Украйна, лидерът призна, че войната е променила гражданите, но в крайна сметка е направила обществото по-силно.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments