„Ключът към успеха на българската индустрия е в сътрудничеството между държавните институции, местната власт, образователната система и бизнеса.“
Това обяви президентът Румен Радев днес в Пловдив. В „Тракия икономическа зона“ държавният глава се срещна с представители на бизнеса. В дискусията участваха и министрите на иновациите и растежа Александър Пулев и на икономиката и индустрията Никола Стоянов, както и представители на образователни институции и на местната власт.
„Тракия икономическа зона“ е най-големият индустриален парк в България и в Югоизточна Европа и се утвърди като модел за успеха на българския бизнес със своята социална отговорност, с внедряването и утвърждаването на технологии, с отговорното си отношение към околната среда и икономиката, посочи Румен Радев.
Преходът към икономика с нулеви въглеродни емисии, както и прилагането на Харта за въглеродна неутралност за всички предприятия, разположени в индустриалния парк, бяха откроени като обща цел от страна на бизнеса по време на дискусията. Президентът Радев подчерта, че това вписва българските компании в европейските политики и тенденции за развитие на иновативен, перспективен бизнес. Румен Радев посочи също така, че в Европа протича процес на икономическа трансформация, резултат от днешните кризи и на дневен ред са мерките за постигане на стратегическа автономност и увеличаване на конкурентоспособността на ЕС.
Акцент на дискусията беше и ангажираността на бизнеса с професионалното образование и възможностите за справяне с липсата на подготвени кадри в индустрията. Именно към това е насочено и създаването на първата в страната партньорска мрежа „Бизнес – Образование“, която бе обсъдена от участниците.
„Ако искаме да се развиваме като индустриална държава и да подобряваме непрекъснато стандарта и качеството на живот на българските граждани, трябва да преосмислим внимателно и бързо нашата политика по отношение на образованието“, подчерта държавният глава.
По думите му интересът към природо-математическите науки и към техническите специалности трябва да се развива от най-ранна детска възраст и това да се надгражда във висшето образование със силни технически специалности. Пътят към професионалното образование, допълни Румен Радев, е в по-голямата гъвкавост и автономия на обучението, така че всяка област и регион да решават според нуждите на местната индустрия и производства, какво професионално образование да предлага.
След срещата президентът засади чинар в рамките на инициативата „Бизнесът за по-зелена околна среда, основна част от програмата за въглеродна неутралност“ в „Тракия икономическа зона“.