Съперниците Иран и Саудитска Арабия провеждат първи преговори на високо ниво от седем години

0
47
Флага на Иран.
Флага на Иран. Снимка: Пиксабей

Външните министри на горчивите близкоизточни съперници Иран и Саудитска Арабия проведоха официални разговори за първи път от 2016 г., съобщава „BBC“.

Видеозапис показа Хосейн Амир-Абдолахян и принц Фейсал бин Фархан Ал Сауд, насърчавани да се ръкуват от китайския си колега в Пекин. В съвместно изявление се казва, че те са обсъдили повторното отваряне на дипломатическите мисии в рамките на два месеца и възобновяването на полетите.

Щатите се съгласиха да възстановят връзките си в сделка, сключена с посредничеството на Китай миналия месец. Това се разглежда като знак за нарастващото влияние на Китай в Близкия изток и предизвикателство за доминиращата роля на САЩ в региона.

Китай има тесни дипломатически и икономически връзки както със Саудитска Арабия, така и с Иран, докато отношенията между САЩ и Саудитска Арабия са обтегнати през последните години и САЩ нямат дипломатически отношения с Иран от четири десетилетия.

Амир-Абдолахиан и принц Фейсал подчертаха значението на прилагането на сделката за възстановяване на връзките по начин, който „разширява взаимното доверие и областите на сътрудничество и спомага за създаването на сигурност, стабилност и просперитет“. Те казаха още, че са обсъдили подновяването на двустранните посещения. Ирански служител каза по-рано този месец, че президентът Ебрахим Раиси е приел покана от крал Салман бин Абдулазиз Ал Сауд да посети Саудитска Арабия.

Саудитска Арабия прекъсна връзките си с Иран преди 7 години, след като тълпи щурмуваха посолството ѝ в Техеран. Това последва екзекуцията в Саудитска Арабия на виден шиитски мюсюлмански духовник. Оттогава напрежението между тях остава високо.

Саудитска Арабия, която се смята за водещата сунитска мюсюлманска сила, и Иран, най-голямата шиитска мюсюлманска страна, са вкарани в борба за регионално господство от десетилетия. Но през последните години тяхното съперничество се изостри от прокси войните в Близкия изток.

В Йемен Саудитска Арабия подкрепя проправителствените сили във войната им срещу бунтовническото движение хути от 2015 г. насам. Иран отрече, че пренася контрабандно оръжие на хусите, които извършиха ракетни атаки и атаки с дронове срещу саудитски градове и петролна инфраструктура.

Саудитска Арабия също обвини Иран в намеса в Ливан и Ирак, където подкрепяните от Иран шиитски милиции са натрупали огромно военно и политическо влияние; за нападение на товарни и петролни танкери в Персийския залив; и че стои зад удар с ракети и безпилотни самолети през 2019 г. по големи саудитски петролни инсталации. Иран отрече да стои зад атаките срещу корабите и петролните съоръжения.

Кралството също се противопостави на ядреното споразумение с Иран от 2015 г. и подкрепи тогавашното решение на президента Тръмп да го изостави и да възстанови икономическите санкции преди пет години. Непреките преговори между администрацията на Байдън и Иран за съживяване на сделката бяха в застой от година.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments