Поне трима са загинали, докато суданската армия и паравоенните сили воюват с тежки оръжия в столицата Хартум на фона на напрежението около предложеното преминаване към гражданско управление.
Паравоенните Сили за бърза подкрепа /RSF/ твърдят, че са поели контрол над най-малко 3 летища, резиденцията на командващия армията и президентския дворец. Армията отрича и казва, че нейните военновъздушни сили атакуват паравоенни бази. Същевременно цивилните се опитват да се скрият от битката, предава „BBC“.
„Стрелбата все още продължава и хората остават на закрито – има толкова много паника и страх“, коментира очевидец пред „BBC“ чрез сестра си, живееща в Кения.
Жителите не са очаквали сблъсъцитете, каза тя и добави, че много от тях са били хванати в капан заради затворени мостове и пътища, а занятията в много училища са преустановени. Дуа Тарик говори пред „BBC“, докато военен самолет прелети над нейната сграда: „Те стрелят с бойни патрони по покрива на съседната къща.“
Посланикът на САЩ Джон Годфри каза, че „се е събудил от дълбоко обезпокоителните звуци на стрелба и бойни действия. В момента се евакуирам с екипа на посолството, както правят суданци в Хартум и на други места“. Той призова висшите военни лидери да спрат боевете.
Руското посолство също е обезпокоено от „ескалацията на насилието“ и призова за прекратяване на огъня, предава „Reuters“. Съобщава се и за сблъсъци в държавната телевизия.
Командирът на RSF генерал Мохамед Хамдан Дагало, известен също като Хемедти, обяви пред „Ал Джазира“, че ще продължи да се бие, докато не бъдат превзети всички армейски бази. Той каза, че началникът на армията генерал Абдел Фатах ал-Бурхан е „престъпник“ и или ще бъде убит, или ще „се изправи пред правосъдието“.
По-рано RSF съобщиха, че един от техните лагери в южната част на Хартум е бил нападнат. От своя страна от армията заявиха, че бойци на RSF са се опитвали да превземат военния щаб.
Информационната агенция „Reuters“ също цитира свидетели, според които е имало стрелба в северния град Мерове. RSF разположи сили близо до тази база в четвъртък, тъй като напрежението се повиши.
Генерали управляват страната чрез това, което се нарича Суверенен съвет, след преврат през октомври 2021 г. Ген. Бурхан е президент на съвета, а Хемедти е негов вицепрезидент. Хемедти беше и ключова фигура в конфликта в Дарфур, който започна през 2003 г. и остави стотици хиляди жертви.
Западните сили и регионалните лидери призоваха двете страни в конфликта да намалят напрежението и да се върнат към преговори, насочени към възстановяване на гражданското управление. В петък имаше признаци, че въпросъъ ще се разреши.
Превратът от 2021 г. сложи край на период от повече от две години, когато военни и цивилни лидери си поделяха властта. Тази сделка дойде, след като дългогодишният авторитарен президент на Судан Омар ал Башир беше свален. След преврата в Хартум има редовни продемократични протести.