Германците са разделени в позицията си относно вчерашното затваряне на последните три ядрени централи в страната. Това действие на правителството предизвика едновременно празненства и протести, които се проведоха от двете страни на Браденбургаската врата в Берлин, съобщава BBC.
По този начин темата за използването на ядрена енергетика се превърна в нова идеологическа разломна линия, която по ирония на съдбата раздели хората на мястото, където се някога се издигала стената между Източен и Западен Берлин.
Консервативни коментатори и политици казват, че страната се е поддала на догмата на „Зелената партия“, че местната ядрена енергия се премахва във време, когато съкращенията на руската енергия означават повишаване на цените. Те обвиняват правителството, че все повече разчита на изкопаеми горива, вместо да използва ядрената енергия с по-ниски емисии.
От друга страна „зелените“ и „левите“ твърдят, че е нелогично Германия да се придържа към ядрената енергия, която е по-скъпа от вятърната или слънчевата. Правителството твърди, че поддържането онлайн на трите остарели атомни електроцентрали ще изисква огромни инвестиции – средства, които могат отидат за възобновяеми енергийни източници.
В петък министърът на околната среда на „Зелената партия“ Щефи Лемке съобщи, че Германия спира ядрената енергия, защото никога не могат да бъдат изключени катастрофални аварии, „било то поради човешка грешка като Чернобил, природни бедствия като Фукушима… или атаки, като тези на Русия в Украйна“.
Според нея Германия не се нуждае от ядрена енергия, тъй като възобновяемите енергийни източници са по-безопасни, по-устойчиви, по-добри за климата и имат по-голям икономически смисъл.