„Грипните вируси и респираторно-синцитиален вирус се движат едновременно. Те са много сериозни патогени както за деца, така и за възрасти хора. През цялата година се разпространяват грипните вируси и винаги ще има някакви патогени, които да предизвикат някаква инфекция.“
Това коментира пред Искра.бг проф. Радостина Александрова от Института за експериментална морфология, патология и антропология при Българската академия на науките /БАН/. По думите й респираторно-синцитиален вирус може да доведе до сериозни проблеми особено при по-малките деца.
„Води до инфекция на долните дихателни пътища, до хоспитализация. Той отнема живота на голям брой деца годишно, особено в третите страни“, заяви вирусологът. Според последни проучвания единият вирус изпреварва с няколко седмици другия.
Проф. Александрова има обяснение защо през последните месеци се наблюдава бум на варицела, скарлатина, грип, респираторно-синцитиален вирус:
„Това са все болести, които се разпространяват по въздушно капков път, както се разпространяваше и COVID-19. Когато ние ограничавахме контактите с хората, бяхме затворени, училищата бяха онлайн, ползвахме маски, миехме си ръцете, така се предпазвахме. През зимата сме по уязвими заради сухия въздух и затворените помещения.“
„Мерките, които трябва да се спазват е хигиена на ръцете, на кашлицата, проветряване. Когато някой не е добре, е хубаво да си остане вкъщи или да носи маска, за да ограничи заразата. Но не е препоръчително маските да се носят постоянно. Уловката при вирусите е, че може да се кара безсимптомно“, категорична е вирусоложката. Тя подчерта:
„Нашата имунна система има нужда от непрекъснати провокации от околния свят и от микроорганизмите, за да може да е в добра форма. Когато тя няма тези нормални редовни провокации и изведнъж се върне към нормалния живот, се оказва уязвима.“
Експертът обясни, че най-много епидемии има в страните с умерен климат. По думите й в над 100 държави се следи целогодишното разпространението на грипните вируси. Не само при човека, но и при птиците, свинете, за които се отнасят вирусите от Група А. Тя разясни:
„Благодарение на това се прави предвиждане, какви вируси ще доминират следващата епидемия. Два пъти в годината се събира комитет към Световната здравна организация /СЗО/ и там се решава в Южното и Северното полукълбо какви грипни щамове да влязат във ваксината. Няколко вируса идват от животински свят при човека всяка година, но ние дори не го разбираме, защото това се следи от експерти. За щастие тези вируси не се разпространяват между хората, но понякога при нов вирус нашата имунна система не е подготвена. Тогава се разпространява и може да предизвика сериозно заболяване, което води до пандемия.“
„Трябва да познаваме добре този микросвят, в който съществуваме, тъй като ние живеем заедно с микроорганизмите и вирусите. Ние не можем едни без други, колкото и да звучи скандално. Ние имаме полза и ако те изчезнат няма да ни се отрази добре, те са нужни на нормалното развитие на нашата имунна система“, категорична е проф. Радостина Александрова.