Експерти: Пътниците в автобусите масово не носят колан, а той може да спаси живота им

0
61
Автобус
Снимка: Pixabay

„Много се говори за зачестилите пътни инциденти с автобуси, за техническата изправност на превозните средства, за пътната инфраструктура, за спазване времето за почивка от страна на водачите, но леко се неглижира един основен фактор – поставянето на обезопасителен колан. Изисква само 5-6 секунди, а може да спаси нашия живот.“

Това заяви Светослав Васев от Държавната агенция за безопасност по пътищата пред „Buglaria ON AIR“ по повод кампанията под надслов „Спаси живот. Сложи си колана!“, насочена към пътниците в междуградските автобуси.

Според експерта темата за пътната безопасност трябва да влезе в ежедневието на всички граждани, тъй като всеки под някаква форма е участник в движението по пътищата – било то като водач на МПС или пътник. Той уточни, че коланът в автобусите минава само през поясната част на човешкото тяло, а целта му е пътникът да бъде фиксиран към седалката и при евентуален сблъсък да не се удари в тавана или да излети през счупен прозорец.

Той даде пример с Франция, където наскоро автобус с 40 деца е катастрофирал, излизайки от пътното платно и падайки в дере. Инцидентът се разминал без сериозни наранявания, тъй като всички пътници са били с колан. В същото време при един идентичен случай от Хасково от декември месец миналата година има един загинал и 19 тежко ранени. По думите му при този инцидент пътуващите в автобуса масово са били без колани.

Думите му бяха подкрепени от главен инспектор Мария Ботева от „Пътна полиция“, според която обезопасителен колан масово не слага, особено на задната седалка и в малките населени места. Същото важи и за детските столчета в автомобилите, които са задължителни по закон.

Тя цитира статистика, според която от началото на годината до 19 април при 1606 катастрофи са загинали 123-ма души и са ранени 2122. В сравнение със същия период на миналата година инцидентите са се увеличили със 119, ранените са с 266 повече, а загиналите – със 7 по-малко.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments