Ученици от няколко професионални гимназии поеха временно ръководните постове в Бургаския свободен университет /БСУ/. Инициативата „Мениджър за един ден“ на Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ позволява на младежи над 16 години да се запознаят от първо лице с реалната работна среда в компании и бизнес организации и да получат вдъхновение от топ мениджъри в съответната област.
В БСУ учениците заеха петте позиции в управлението – ректор и декани на всеки един от четирите образователни центъра. В програмата са кандидатствали над 30 души, които са предварително са изпратили аргументирани отговори и решения на проблеми, свързани с българското образование.
„Искам да посветя днешния ден и на учениците от най-голямото селско българско училище в сливенското село Тополчане, в което учат предимно деца от ромски произход. Миналата година там организирахме инициативата „Седмицата на парите“, като идеята бе да повишим финансовата грамотност на децата. Бях много изненадан, когато мой приятел учител ми каза, че на следващия ден един от учениците от V клас му е споделил „Искам да стана като професор Балтов“. Детето сигурно не си е мислило, че иска да стане ректор, но важното е, че с подобни жестове ние показвамe една перспектива за децата и подрастващите. Ние трябва да станем ролевите модели, на които те да искат да пoдражават и да станат по-добри от нас“, заяви пред Искра.бг ректорът на БСУ проф. д-р Милен Балтов.
Още в първите минути след заемането на новата си длъжност учениците бяха запознати със структурата на университета и задачите, които стоят пред тях през работния им ден на отредените им ръководни постове. Те бяха разведени из сградата, като станаха свидетели и на учебния процес в часа на студентите по право.
„Исках да участвам, за да видя каква работа върши ръководството на университета. За инициативата разбрах от моя прекрасен преподавател г-жа Станислава Георгакиева, а нашето училище се включи с голямо удоволствие. Много съм развълнувана и очаквам да се забавлявам“, заяви Ростислава Йорданова, ученичка в Професионалната гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас.
Тя зае най-важната позиция в университета – тази на ректора. В писмото си за кандидатстване Ростислава е обърнала най-голямо внимание на проблема с инфлацията в страната, но също така има идеи за подобряване на българското образование.
На поста ректор застана още едно момиче – Катерина Димитрова, която в момента е XI клас в Профилирана гимназия по романски езици „Г.С. Раковски“.
„Нашето училище много държеше да има представител в инициативата, а аз самата също държах да се запиша. Беше ми много интересно да видя как работи една по-висша от гимназия институция. Винаги съм била амбициозна и съм се стремяла към по-големи роли в обществото. За мен беше интересно да видя какво е да си ректор и каква ще бъде административната задача за някой, който управлява една такава голяма институция“, сподели Катерина пред Искра.бг.
Според нея най-важната задача в българското образование е повишаването на мотивацията на учениците за добиване на нови знания чрез по-прякото им обвързване с учебния материал.