Според документално разследване руски кораби, способни да извършват подводни операции, са се намирали в близост до мястото, където по-късно са станали експлозиите по тръбопроводите на „Северен поток“. Съобщава се, че плавателните съдове са били локализирани с помощта на прихванати комуникации на руските военноморски сили, предава „BBC“.
Както е известно, през септември миналата година мощни подводни експлозии извадиха от строя двата газопровода „Северен поток“, изградени за пренос на природен газ от Русия към Европа. Причината за взривовете до момента е неясна. Непосредствено след това някои страни посочиха Русия за виновник, а самата тя обвини западните държави, включително Обединеното кралство. Неотдавна се появиха и твърдения, че разузнавателните данни сочат към проукраински агенти, но не и към самото украинско правителство. В страните, намиращи се в близост до мястото на взривовете, все още се провеждат официални и задълбочени разследвания. До момента тези държави са изразили позиция, че според тях експлозиите са резултат от саботаж, а не от някакъв инцидент.
Последната програма от документалната поредица „Войната в сянка на Путин“ и придружаващият я подкаст на английски език „Cold Front“ предоставят една възможна следа, насочваща към участието на Русия. Поредицата на датската телевизия DR, норвежката NRK, шведската SVT и финландската Yle разкри миналия месец, че руски плавателни съдове изглежда са картографирали вятърни паркове в Северно море, включително край бреговете на Обединеното кралство. Последният епизод е фокусиран върху подозрителните движения на кораби в навечерието на взривовете в съоръженията на „Северен поток“.
Смята се, че сред заподозрените кораби са руският изследователски кораб „Сибиряков“, влекачът SB-123, както и трети кораб от руския военноморски флот, чието име медиите засега не са успели да идентифицират. Това са били така наречените „кораби-призраци“, чиито предаватели са били умишлено изключени.
Телевизиите обаче твърдят, че все пак са успели да проследят движението им, като са използвали прихванатите радиокомуникации, които корабите са изпращали до руските военноморски бази в периода между юни и септември 2022 г. Тези движения са били проследени от бивш офицер от британското военноморско разузнаване, който е работил по операции, свързани с руския Балтийски флот до пенсионирането си през 2018 г. Това лице, което остава анонимно в документалния филм, споделя, че е използвало информация от открити източници и радиокомуникации, за да извърши изследването си. Твърди се още, че тези кораби са били в близост до мястото на експлозията в продължение на няколко часа, а в единия случай почти цял ден. Спътниковите снимки, отразени от радио и телевизионните оператори, потвърждават твърденията за необичайните маршрути на плавателните съдове.
Миналата седмица стана ясно, че датските военни сили са направили 26 снимки на друг кораб на руските военноморски сили, специализиран в операции с подводници, близо до мястото на взривовете. Датски вестник съобщи, че спасителният кораб SS-750 е бил заснет четири дни преди експлозиите в близост до него. Този плавателен съд може да превозва на борда си миниподводница.
В документалния филм не се казва, че има неопровержимо доказателство за това какво са правили корабите или че Русия пряко стои зад престъплението. Въпреки това той повдига важни въпроси относно необичайния характер на дейността им. Русия от своя страна категорично отрича, че има участие.