Повечето от вас сигурно са видели драматичните кадри от Русия, които излязоха тази седмица, пише „BBC“. Може да се види как обект лети към купола на сградата на Сената на Кремъл. Има експлозия. От местопроизшествието се извива черен дим.
Нека проследим тази експлозия: от слухове и спекулации за случилото се. Атака с дрон? Очевидно. Но от кого? Украйна? Руски партизани? Или беше вътрешна работа? Операция с фалшив флаг?
Карти на масата: Не се знае. Остават много въпросителни за това какво се е случило, но ето тезата на редактора на „BBC“ Стийв Розенбърг /Steve Rosenberg/:
Официалната версия на събитията – версията на Кремъл – е, че това е атака с украински дрон (всъщност два дрона), насочена към самия президент Владимир Путин.
Опит за убийство на руския президент? Изглежда малко вероятно. Президентът Путин наистина има частен апартамент в Кремъл, но основната му резиденция е на 32 километра (20 мили). Дори руската държавна телевизия изглежда изрази съмнение в тази версия в сряда вечерта. Един анализатор във вечерния новинарски бюлетин на Канал 1 „Время“ отбеляза:
„Видът експлозивен заряд, носен от дронове като тези, не може да причини широко разпространени щети. Тази атака очевидно беше само за показ.“
Украйна отрече да се е опитвала да убие президента Путин.
„Ние не атакуваме Путин или Москва“, категоричен беше президентът Володимир Зеленски тази седмица. Той уточни:
„Воюваме на наша територия. Защитаваме нашите села и градове. Нямаме достатъчно оръжия за това.“
Но да предположим, че това наистина е операция, замислена и проведена от Украйна или от група в Русия, симпатизираща на Киев? Дори ако това е било „само за шоу“?
В такъв случай би било изключително неудобно за Кремъл. Само си представете: седалището на руската мощ, един от най-строго охраняваните комплекси в света, проникнат от няколко дрона, пълни с експлозиви – въпреки всички системи за противовъздушна отбрана, защитаващи Москва, и системите за заглушаване, Кремъл със сигурност трябва да държи опасни дронове от разстояние и за предотвратяване на подобни атаки.
Невероятно, дори невъзможно? Добре, помислете си за 1987 г., когато западногерманският тийнейджър Матиас Руст избягва съветската противовъздушна отбрана и приземява своя самолет Cessna на Червения площад. Историята показва, че няма невъзможни неща.
Беше показателно как главните вечерни новини на руските телевизионни канали съобщиха за инцидента тази седмица. Това беше топ историята. Но нито един от бюлетините, които гледах, „Время“ по Канал 1 и „Вести“ по „Россия-1“, не излъчиха онези драматични видеоклипове с експлозии и дим.
Вместо това те използваха библиотечни кадри от Кремъл и Червения площад. Може би защото образът на беззащитен Кремъл под атака беше твърде неудобен за споделяне. Руските вестници отразиха историята на следващия ден, но не много подробно.
Но да се върнем към слуховете и спекулациите. Социалните медии са изпълнени с викове „фалшиво!“ и „фалшив флаг!“
Някои коментатори подозират, че е инсценирано от руските власти или от елементи на службите за сигурност, за да се осигури претекст за ескалация на войната в Украйна.
И все пак, откакто Кремъл започна своята пълномащабна инвазия в Украйна през февруари 2022 г., той показа, че е готов да ескалира конфликта без нужда, от какъвто и да е претекст. Защо ще организира такъв потенциално смущаващ инцидент, който мнозина ще изтълкуват като знак за слабостта на Кремъл? И си спомнете тези телевизионни новинарски бюлетини: те избягваха да показват изображения на експлозиите.
Има и други теории. Възможно ли е случилото се да е резултат от вътрешни борби в коридорите на властта тук, между различни групи, борещи се за влияние върху Кремъл? Както казах в моя отказ от отговорност, нямам окончателния отговор. Просто много въпроси.