„Северна Македония може да изпадне в изолация“, заяви министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи в интервю. По думите му ако югозападната ни съседка не направи промените в конституцията си, предвиждащи вписването на българите в конституцията наред с останалите държавотворни народи, след края на скрининга на Европейската комисия през ноември има опасност Скопие да изпадне в изолация, а Албания, с която досега вървят в пакет, да продължи с преговорите самостоятелно.
„Северна Македония трябва да върви бързо към ЕС, в противен случай ще остане в международна изолация, както беше в периода 2006-2017 година“, каза Буяр Османи. Промените в конституцията на страната, с които българите трябва да бъдат вписани в основния закон, както е записано в преговорната рамка, за да започнат преговори по основните глави за присъединяване към ЕС, трябва да се случат, отговори Османи на въпрос дали ще бъде осигурено необходимото мнозинство от 80 депутати в парламента на страната.
„Не искам да спекулирам, но се съмнявам, че има някаква „сделка“ между нашите и техните /българските/ радикали, за да се хранят взаимно. За българите цялата кампания – в ЕС, в Съвета на Европа, чрез международни органи – е, че в Северна Македония има масова държавна дискриминация срещу тях. Те се позовават преди всичко на изказванията на нашата опозиция, на техните възгледи“, каза Османи. Според него вписването на българите в Конституцията премахва аргумента, че има дискриминационно отношение „към която и да е общност в страната”.
Според него ако Северна Македония не направи промените в конституцията си след края на скрининга, през ноември Албания ще продължи с преговорите и двете държави, които до сега вървяха в пакет, ще се разделят, което би означавало изолация за Северна Македония. За Западните Балкани е създадена „бърза писта” за преговори с ЕС, заради шанса, който Украйна получи със статута си на страна кандидат-член на ЕС „и вероятността да получи възможност за преговори, което е важен геополитически въпрос”.
По повод отказа за влизане в Северна Македония на евродепутата Андрей Ковачев Османи каза, че никога не се е чувствал по-добре от момента, когато в София е казал, че в страната няма да бъдат допускани хора, които провокират и създават напрежение.