Павилионът на България е готов за участието си в 18-то Биенале за архитектура във Венеция 2023. Официалното откриване е на 18 май, а на него ще присъства културният министър Найден Тодоров. Темата на кураторския проект е „Образованието е движението от тъмнина към светлина“. С него държавата ни участва в международното изложение след 15-годишно прекъсване. Проектът беше избран след национален конкурс, организиран от ресорното министерство, Камарата на архитектите у нас и Съюза на архитектите.
Българският павилион вече е готов да посрещне официални гости, посетители и представители на международното жури. Монтажът на павилиона отне една седмица. В този период бяха монтирани цялата сценография и видеооборудването. Поставен е и банер на нашия павилион на входа на залата във Венеция. Комисар на българското участие е арх. Александър Стайнов.
Проектът „Образованието е придвижване от тъмнина към светлина“ на архитектите от POV Architects поставя на дневен ред проблема с обезлюдяването и изоставените училища в малките населени места. Според авторите на проекта, на пустеещите сгради може да бъде вдъхнат нов живот, затова чрез нашия павилион те целят публична дискусия и активен обмен на информация.
За да илюстрират нагледно процеса на изоставяне и обезлюдяване на цели селища и региони, кураторите Борис Тикварски, Божидара Вълкова и Мария Гяурова си партнират с белгийския фотограф Александър Дюмарей.
Сценографията на изложбата е нещо повече от обикновен фон – това е платформа за задълбочено вглеждане и размисъл, която подтиква посетителите да участват в диалог за предизвикателствата, пред които сме изправени.
За пълноценното представяне на българския проект помага и чудесният избор на Зала „Тициано“ с прилежащия двор. Министерството на културата успя да наеме изложбеното пространство до 2025 г., което е отлична предпоставка за успешно явяване на нашата страна и в следващото Биенале.
Участието на България в престижния форум през 2023 г. е под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова.
18-то архитектурно изложение във Венеция е под надслов „Лаборатория на бъдещето“. Организаторите поясняват: „Като Хемингуей, който е завършвал всеки свой ден по средата на изречението, „Лабораторията на бъдещето” ще завърши с отворен въпрос: какво следва? Архивът на бъдещето е визуален разказ за процесите, рисунките, дискусиите, идеите, разговорите, старите аргументи, предложенията и новите разбирания, които колективно съживиха тази изложба. „Лабораторията на бъдещето” не е дидактична изложба. Не потвърждава насоки, не предлага решения, не дава уроци. Вместо това, тя е замислена като разрив, като катализатор на промяната, в която обменът между участник, експонат и посетител не е пасивен или предопределен.”
Събитието се провежда от 20 май до 26 ноември, а предварителното откриване е на 18 и 19 май.