Радев: Наблюдаваме политическа намеса в дейността на Прокуратурата и това не е нормално

0
39
Румен Радев
Румен Радев. Снимка: Президентство

Наблюдаваме политическа намеса в дейността на Прокуратурата и това не е нормално, каза президентът Румен Радев пред репортери. Той отказа да коментира дали трябва да се смени главният прокурор, но отбеляза, че Висшият съдебен съвет /ВСС/ е по-важен:

„Надявам се, че след всичко, което излезе наяве за политическите вмешателства и за податливостта на членовете на ВСС, те да покажат независимост и подчинение единствено на закона и на принципите, установени в съдебната власт.“

Скандалът между магистратите от последните дни хвърля сянка върху съставянето на коалиция, отчете президентът:

„Не коментирам втори и трети мандат, преди да е изтекъл първият, но следваме строго конституционната процедура. Бъдещ кабинет трябва да почива на ясни принципи, да следва ясни приоритети и програма. И аз очаквам, ако ще се изгражда такъв кабинет, той да следва именно тази ясна посока. Но, диалогът в последните дни между магистрати и политически партии хвърля сянка върху принципите на една бъдеща коалиция и задълбочава недоверието на гражданите.“

Парламентът е абдикирал за проблемите в съдебната власт, смята държавният глава. На въпрос дали е добра идеята правомощията на служебните кабинети да бъде ограничени единствено да организирането на предсрочни избори, той отвърна, че не вижда проблем стига редовното правителство да не завещава тежки кризи на служебното.

„Стига да има компетенцията да пише закони, а не не направят нито един закон по Плана за възстановяване и устойчивост и после всичките закони да ги прави служебното правителство. Също да могат да направят закони за правосъдна реформа, защото пак ги направи служебното правителство“, добави той.

По повод изказването на министър-председателя на Република Северна Македония /РСМ/ по адрес на България, президентът заяви, че през 2021 г. е поставил въпроса за казуса с правата на българите там. Според него няма никакъв прогрес по протокола за добросъседство, подписан от двете страни. По повод думите на Димитър Ковачевски, че България се отнасяла към РСМ както Русия към Украйна, президентът заяви: „Има ли в България хора, които се идентифицират като македонци? Има, но те имат еднакви права наравно с всички български граждани. Те не се преследват, срещу тях няма режисирани съдебни процеси, няма паления, стрелби, побоища. Те могат да работят в администрацията на всички нива, могат да заемат всички изборни длъжности в нашата страна. А българите в РСМ са подложени на системен тормоз.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments