„Не виждам проблем да бъдат ограничени правомощията на служебните правителства, стига редовните да си вършат работата и да не завещават тежки кризи и нерешени проблеми на служебните кабинети.“
Това заяви президентът Румен Радев в отговор на журналистически въпроси за идеята, представена от втората парламентарна група в Народното събрание, за преосмисляне и ограничаване на функциите на служебните правителства.
Държавният глава посочи, че вместо редовните правителства да изпълняват отговорностите си, служебният кабинет е трябвало да подготви законопроектите по Плана за възстановяване и устойчивост, за правосъдната реформа, както и началния доклад, свързан с присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Служебното правителство успя да реши и стратегически за България въпроси, подчерта Румен Радев, като даде пример с организирането на прозрачни и справедливи търгове за доставка на газ, вместо договорките по телефон, направени от предишните управляващи.
„Не направиха нищо – нито за интерконектора, нито за постигане на договорености за слотове за втечнен газ. Служебното правителство договори и слотове, капацитет, както и свободен достъп до газопреносните мрежи на Гърция и на Турция за десетилетия напред“, изтъкна още държавният глава и попита: „Кое редовно правителство успя да работи така, че „Лукойл“ да се регистрира най-сетне в България и да си плаща данъците в България?“
„Диалогът в последните дни между магистрати и политически партии хвърля сянка върху принципите на една бъдеща коалиция и задълбочава недоверието у гражданите“, заяви още президентът. Помолен за коментар на случващото се в прокуратурата, Румен Радев припомни непромененото си през годините мнение, че съществува политическа намеса в работата на прокуратурата и съдебната власт.
„Парламентът отдавна трябваше да реши въпроса с изтеклите мандати на част от членовете във Висшия съдебен съвет, посочи президентът и допълни, че това повдига въпроса дали някой в Народното събрание няма интерес от всичко случващо в момента. След всичко, което излезе наяве и за политическите вмешателства, и за податливостта на членовете на ВСС на тези вмешателства, те трябва да покажат независимост, подчинение и следване единствено на закона и на принципите, установени от съдебната власт“, каза държавният глава.
На въпрос за зачестилите случаи на натиск, репресии и престъпления от омраза срещу българи в Северна Македония, президентът Радев заяви, че ръководството на югозападната ни съседка трябва да убеди не България, а своите граждани, че гради демократична държава, в която по българските клубове не се стреля и те не се палят, българите не са подлагани на системен тормоз, на физическо насилие и на режисирани съдебни процеси.
По думите му ръководството на РСМ може да претендира, че изгражда модерно мултиетническо общество, когато намери сили да впише сънародниците на Гоце Делчев в своята Конституция. Президентът отбеляза, че в РСМ с десетилетия е насаждана цяла доктрина, основана на антибългарска идеология.
„Явно отнема време, докато РСМ застане сред демократичните държави, и ние трябва да помагаме в този процес“, заяви държавният глава.
Президентът Радев подчерта необходимостта от реални стъпки по изпълнение на протокола, подписан между двете държави, който е и неразделна част от преговорната рамка за присъединяване на РСМ към ЕС.
„Говоря с всички европейски лидери и институции да се постигне напредък по този протокол, защото той включва темите за учебниците, езика на омразата, медиите, отварянето на архивите и извинението за етническите репресии към българите през годините, както и съхраняване на нашето културно наследство по тези земи“, заяви държавният глава.
Президентът заяви още, че за разлика от македонските българи в РСМ, в България хората, които се идентифицират като македонци, имат пълни права, наравно с останалите български граждани – да работят в администрацията на всички нива, да се кандидатират и заемат всички изборни длъжности в нашата страна.
„Никой не ги ограничава, преследва и подлага на системен тормоз“, допълни още Румен Радев в отговор на въпрос.