Близо 13 000 души работят в металургичния сектор у нас, отчете заместник-министърът на икономиката и индустрията Янко Топалов, който откри Международната научна конференция, посветена на 70-годишнината от създаването на Химикотехнологичния и металургичен университет /ХТМУ/. Според него това е много важен отрасъл с висок дял в икономическите показатели на страната.
Производството на основни метали участва с около 6% в Брутната добавена стойност, създадена от преработващата промишленост, коментира още зам.-министър Топалов, допълвайки:
„През 2021 г. износът на основни метали бележи 35% ръст и е на стойност 9.8 млрд. лева.“
Зам.-министър Топалов изтъкна, че това нямаше да бъде възможно без висококвалифицираните кадри, които подготвя ХТМУ и без научната и иновационна дейност на висшето училище.
„Днес едно от най-сериозните предизвикателства пред българската икономика е недостигът на кадри. Затова е толкова важна връзката между институциите и академичните среди и се радвам, че мога да кажа, че Министерството на икономиката и индустрията винаги е имало отличен контакт с ХТМУ“, каза още той, като поздрави академичната общност и пожела на преподавателите и студентите продължат да издигат международния авторитет на българската химична и металургична индустрия.
Припомняме, че Химикотехнологичният и металургичен университет е създаден с указ на Президиума на Народното събрание от 10 юни 1953 г. с 2 факултета – „Инженерно-химичен“ и „Металургичен“, с общо 11 специалности.