Китай предупреждава за рисковете от изкуствения интелект и призовава за засилване на мерките за националната сигурност

0
75
Изкуствен интелект.
Изкуствен интелект. Снимка: Пиксабей

Управляващата комунистическа партия на Китай предупреди за рисковете, породени от напредъка в областта на изкуствения интелект, като същевременно призовава за засилени мерки за националната сигурност, информира „Асошиейтед прес“.

Среща, ръководена от лидера на партията и президент Си Дзинпин във вторник, призова за „посветени усилия за защита на политическата сигурност и подобряване на управлението на сигурността на интернет данните и изкуствения интелект“, предаде официалната новинарска агенция Синхуа.

Си, който е държавен глава на Китай, командващ въоръжените сили и председател на комисията по национална сигурност на партията, призова на срещата „да останем наясно със сложните и предизвикателни обстоятелства, пред които е изправена националната сигурност“. Си беше категоричен:

„Китай се нуждае от нов модел на развитие с нова архитектура на сигурността.“

Изявленията от Пекин последваха предупреждение във вторник от учени и лидери в технологичната индустрия в САЩ, включително високопоставени ръководители на Microsoft и Google, за опасностите, които изкуственият интелект представлява за човечеството. В изявлението се обяснява:

„Намаляването на риска от изчезване от изкуствения интелект трябва да бъде глобален приоритет наред с други рискове от обществен мащаб като пандемии и ядрена война.“

Китай вече отделя огромни ресурси за потискане на всякакви предполагаеми политически заплахи за господството на партията, като разходите за полиция и персонал за сигурност надвишават тези, предназначени за армията.

Въпреки че безмилостно цензурира личните протести и онлайн критиките, гражданите продължават да изразяват недоволство от политиките, най-скоро от драконовските мерки за блокиране, въведени за борба с разпространението на COVID-19.

Китай предприема репресии срещу своя технологичен сектор в опит да възвърне партийния контрол, но подобно на други страни се бори да намери начини да регулира развиващите се технологии. Последната партийна среща засили необходимостта от „оценка на потенциалните рискове, вземане на предпазни мерки, защита на интересите на хората и националната сигурност и гарантиране на безопасността, надеждността и способността за контрол на изкуствения интелект“, съобщи официалният вестник Beijing Youth Daily във вторник.

Притесненията, че системите с изкуствен интелект надхитряват хората и излизат извън контрол, се засилиха с появата на ново поколение високоспособни чатботове с изкуствен интелект като ChatGPT. Сам Алтман, главен изпълнителен директор на създателя на ChatGPT OpenAI, и Джефри Хинтън, компютърен учен, известен като кръстника на изкуствения интелект, бяха сред стотиците водещи фигури, които подписаха изявлението във вторник, публикувано на уебсайта на Центъра за безопасност на изкуствения интелект.

Повече от 1000 изследователи и технолози, включително Илон Мъск, който в момента е на посещение в Китай, подписаха много по-дълго писмо по-рано тази година, призовавайки за шестмесечна пауза в развитието на ИИ. В съобщението се казва, че изкуственият интелект представлява „дълбоки рискове за обществото и човечеството“, а някои, участващи в темата, са предложили договор на ООН за регулиране на технологията.

Китай предупреди още през 2018 г. за необходимостта от регулиране на изкуствения интелект, но въпреки това финансира огромно разширяване в областта като част от усилията за завземане на високото място на авангардни технологии.

Липсата на защита на неприкосновеността на личния живот и строгият партиен контрол върху правната система също доведоха до почти всеобщо използване на технология за разпознаване на лице, глас и дори ходене за идентифициране и задържане на онези, които се смятат за заплашителни, като например политически дисиденти и религиозни малцинства, особено мюсюлмани.

Членовете на уйгурите и други предимно мюсюлмански етнически групи са избрани за масово електронно наблюдение и повече от 1 милион души са задържани в лагери за политическо превъзпитание, подобни на затвори, които Китай нарича центрове за дерадикализация и професионално обучение.

Рисковете на AI се разглеждат главно в способността му да контролира роботизирани, самоуправляващи се оръжия, финансови инструменти и компютри, управляващи електрически мрежи, здравни центрове, транспортни мрежи и друга ключова инфраструктура.

Необузданият ентусиазъм на Китай за новите технологии и желанието да се занимава с внесени или откраднати изследвания и да задушава разследванията на големи събития като избухването на COVID-19 засилва опасенията относно използването на изкуствен интелект.

„Ведрото отношение на Китай към технологичния риск, безразсъдната амбиция на правителството и лошото управление на кризата в Пекин са в сблъсък с ескалиращите опасности от изкуствения интелект“, пишат учените по технологии и национална сигурност Бил Дрексел и Хана Кели в статия, публикувана тази седмица в списание „Външни работи“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments