Министерството на иновациите и растежа /МИР/ отвори кандидатстването за индустриалните зони в които ще бъдат инвестирани общо 212,5 млн. лева. Това става по „Програмата за публична подкрепа за развитието на индустриални райони, паркове и подобни територии и за привличане на инвестиции“ („AttractInvestBG“)“.
Според министър Александър Пулев до момента, по Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/, по линия на Министерството на иновациите, е дадена зелена светлина на ресурс от над 820 млн. лева.
„С отварянето на тази мярка, за десет месеца работа на служебния кабинет, МИР активира над 80% от средствата по пет от общо шестте процедури по ПВУ, за които отговаряме. През август миналата година заварихме четири подадени проекта по ПВУ, десет месеца по-късно имаме близо 11 хиляди подени проекта и средствата по Плана за възстановяване ще стигнат до малки и средни предприятия във всяка област на страната“
Пулев напомни, че това е петата процедура по Националния план за възстановяване и устойчивост, която МИР отваря в рамките на няколко месеца. Минималният размер на безвъзмездната помощ за проект е 1 млн. лева.
По нея ще могат да кандидатстват оператори на всички индустриални зони и паркове в страната – държавни, общински, съвместни и частни, новосъздадени, в начален или напреднал етап на изграждане и развитие, по четири направления – довеждаща техническа инфраструктура, вътрешна за зоната техническа инфраструктура, сгради за научно-изследователска дейност и изграждане на екоинфраструктура – зарядни станции за електромобили – на територията на индустриалните паркове и зони.
Може да се кандидатства и индивидуално за вътрешната инфраструктура в парка или зоната или в партньорство с общини, Агенция „Пътна инфраструктура“, Национална компания „Железопътна инфраструктура“, ВиК оператори, ЕСО ЕАД, „Булгартрансгаз“ ЕАД, оператори на електро- и газоразпределителни мрежи – за довеждащата инфраструктура до парка или зоната. По програмата приоритет ще имат кандидати от Северна България, за да се преодолеят регионалните дисбаланси.