Със съгласие за изработка на договор за прекратяване на замърсяването с пластмаси завършиха петдневните преговори на ООН, които се проведоха през седмицата в Париж. Това се счита за предварителна, но решаваща стъпка към решаване на проблема с един от най-трайните източници на човешки отпадъци, съобщава Associated Press.
Новината бе приета с умерен оптимизъм от защитниците на околната среда, които изразиха загриженост, че петролната индустрия и някои правителства ще оспорят евентуалния договор. Причината е, че повечето видове пластмаса се произвеждат от изкопаеми горива, което ще бъде в ущърб на много интереси.
В същото време коалиция от „високоамбициозни“ правителства, водени от Норвегия и Руанда, заедно с екологични групи, искат напълно да сложат край на замърсяването с пластмаси до 2040 година. Това според тях може да се случи чрез намаляване на производството и ограничаване на някои химикали, използвани при производството на тези продукти.
Вместо това държави като САЩ, Китай и Саудитска Арабия все още се съсредоточават върху рециклирането на пластмаса и искат да бъдат гласувани правила за всяка страна, вместо да бъдат налагани ограничения на всички.
В разговорите в Париж през седмицата се включиха над 2000 участници от близо 200 държави, включително правителства и наблюдатели. Те се съгласиха да изготвят проектодоговор до ноември, а финалната му версия трябва да бъде готова до 2024 година.