Аммар Рашед има купчина писма от американски военнослужещи, които свидетелстват за активната му работа през едни от най-опасните дни на войната в Ирак. Въпреки това, шест години след като е кандидатствал за пребиваване в Съединените щати по програма за преводачи, помогнали на Америка, той все още чака.
„Не е нужно да карате мен и семейството ми да страдаме в продължение на години в очакване. Наистина е разочароващо“, споделя Рашед по време на интервю по Skype от Йордания, където живее.
Рашед е сред хилядите иракчани, които са рискували живота си, работейки в тясно сътрудничество с американците по време на войната и след нея, които понастоящем се опитват да се установят трайно в САЩ. Към днешна дата 164 000 иракчани вече са намерили дом в страната на неограничените възможности. Американските служители от своя страна посочват множество причини за забавянето на този процес, включително нападение срещу посолството на САЩ в Багдад, хакване на базата данни за бежанците, пандемията от COVID-19 и ограниченията на бежанската програма по време на тогавашния президент Доналд Тръмп. Понякога процесът се забавя и поради това, че кандидатите изпитват трудности да докажат връзките си със САЩ и мотивите си за преместване в страната.
Друг мъж на име Мохамед Суби Хашим ал-Шафей, съпругата му и четирите им деца са в неизвестност относно това какво предстои от десетина години насам. Мъжът се опитва да документира работата си за американски изпълнител на охранителни услуги в иракското министерство на правосъдието. Те живеят като бежанци в Йордания, но Мохамед няма право да упражнява друга професия и не може да си позволи да изпрати най-голямото си дете, което е ученик в гимназията, в колеж. Най-малките му деца са обект на тормоз в училище, тъй като иракските бежанци тази година са освободени от заплащане на училищни такси, за разлика от йорданците с ниски доходи.
„Това не е живот. Искаме бъдеще за децата си,“, казва Мохамед.
Инвазията на САЩ през 2003 г. отприщи жестока война, която обхвана цялата територия на Ирак. Тогава въоръжени бойци завзеха големи територии. Иракските сили в крайна сметка успяха да си възвърнат страната след интензивни бойни действия, но все още има огромни предизвикателства, включително ширеща се корупция, липса на основни битови услуги, продължаващо насилие и над 1 милион души, които все още са разселени в рамките на страната. От началото на инвазията до тази година са загинали 300 000 иракски граждани, както и над 8000 американски военнослужещи, изпълнители на различни мисии и цивилни лица.
Признавайки ролята, която иракчаните са изиграли в помощ на САЩ, както и насилието, на което са били подложени заради това, САЩ са предприели различни стъпки, за да им помогнат да емигрират. По данни на Държавния департамент 106 000 души са кандидатствали по програма, известна като програма за пряк достъп, предназначена за хора, свързани със САЩ, като например тези, които са работили за американска неправителствена организация. Има и около 100 иракски жители, които са кандидатствали за по-тясна специална програма за предоставяне на имигрантски визи, предназначена за хора, които са работили директно за или от името на правителството на САЩ. Тази програма спря да приема заявления през 2014 г., но вече подадените заявления все още се обработват. Самият Рашед е кандидатствал по друга програма, който позволява издаването на 50 визи годишно за преводачи, които имат препоръка от генерал.
Почти от самото начало има оплаквания, че процесът на пристигане в Америка отнема твърде много време. Няколко администрации твърдят, че обмислят как да направят програмите по-ефективни, без да правят компромис със сигурността.
Държавният департамент на САЩ отхвърли исканията на екип на „Associated Press“ за интервю по темата. В докладите си американските служители обаче вече са отбелязали конкретни стъпки за решаване на проблеми като увеличаване на персонала с цел ускоряване на обработката на визите. Посолството в столицата на Ирак едва миналата есен възобнови ограничените си консулски услуги, след като беше затворено за три години след нападение през 2019 г. Правителството също така изтъкна пораженията, които пандемията е нанесла върху обработката на визите му по света, и пренасочването на федерални ресурси към кризата в Украйна. Американската програма за бежанците, която понесе исторически съкращения по време на управлението на Тръмп, едва през последните месеци започна да показва признаци на възстановяване.
През януари 2021 г. САЩ преустановиха програмата за пряк достъп, след като трима души бяха обвинени в кражба на информация от американската база данни за бежанци, за да помогнат с измама на иракчани, опитващи се да емигрират. Програмата беше възобновена едва през март миналата година. По време на възобновяването ѝ САЩ заявиха, че са „ангажирани да гарантират, че тези, които са пожертвали собствената си безопасност за колективните интереси, имат възможност да потърсят убежище в страната“. Все пак, за иракчаните, които все още чакат да заминат, ситуацията продължава да е разочароваща и объркваща.