На китайския нелегален пазар за висок клас Nvidia чипове за изкуствен интелект

0
243
Чип Nvidia.
Чип Nvidia. Снимка: Пиксабей

Псст! Къде китайски купувач може да закупи най-добрите чипове с изкуствен интелект на Nvidia (NVDA.O) след санкциите на САЩ?

Посещението на известния район за електроника Huaqiangbei в южния китайски град Шенжен е добър залог – по-специално небостъргачът SEG Plaza, чиито първи 10 етажа са претъпкани с магазини, продаващи всичко – от части за камери до дронове. Чиповете не се рекламират, но питането дискретно работи, пише „Агенция Ройтерс“.

Те не са евтини. Двама продавачи там, които разговаряха лично с „Ройтерс“ при условие за анонимност, споделиха, че могат да осигурят малък брой чипове с изкуствен интелект A100, произведени от американския дизайнер на чипове, на цена от 20 000 долара за брой – двойно повече от обичайната цена.

Въпреки че купуването или продажбата на американски чипове от висок клас не е незаконно в Китай, експортните ограничения на САЩ създадоха де факто подземен пазар с доставчици, които искат да не привличат внимание нито от американските, нито от китайските власти.

Администрацията на президента Джо Байдън през септември нареди на Nvidia да спре износа на двата си най-модерни чипа – A100 и наскоро разработения H100 – за континентален Китай и Хонконг, част от усилията за спиране на развитието на китайския AI и суперкомпютри на фона на засилващото се политическо и търговско напрежение. След това последва поставяне на редица контролни мерки върху износа, свързани с полупроводници.

Но тъй като изкуственият интелект процъфтява по целия свят след невероятния успех на ChatGPT на OpenAI, търсенето на чипове от висок клас нарасна рязко, особено за микропроцесорите на Nvidia, които са широко считани за най-добрите при справяне със задачи за машинно обучение.

„Сега говорим с двама доставчици, за да получим някои“, каза Иван Лау, съосновател на Pantheon Lab в Хонг Конг, който се опитва да закупи 2-4 нови карти A100, за да управлява най-новите модели на AI на стартъпа.

„Тези доставчици, закупили чиповете извън САЩ, визираха 150 000 хонконгски долара (19 150 долара) на карта“, изтъкна той, добавяйки:

„Казаха ни направо, че няма да има гаранция или поддръжка.“

„Ройтерс“ разговаря с 10 доставчици в Хонконг и континентален Китай, които описват, че могат лесно да набавят малък брой A100. Тяхната информация подчерта както интензивното търсене в Китай на чиповете, така и относителната лекота, с която санкциите на Вашингтон могат да бъдат заобиколени за транзакции на малки партиди.

Ройтерс не успя да оцени общите обеми на чипове Nvidia A100 и H100, постъпващи в Китай, или да научи до каква степен извършваните транзакции отиват за задоволяване на търсенето.

Купувачите обикновено са разработчици на приложения, стартиращи компании, изследователи или геймъри, казаха доставчиците, отказвайки да бъдат идентифицирани, тъй като вносът противоречи на търговските ограничения на САЩ. Един продавач издаде, че сред купувачите са и китайските местни власти.

Nvidia каза в изявление до „Агенция Ройтерс“, че не е позволила износ на A100 или H100 за Китай, вместо това предоставя заместители с намален капацитет, които са в съответствие със законодателството на САЩ. В изявлението се казва още:

„Ако получим информация, че клиент нарушава споразумението си с нас и изнася ограничени продукти в нарушение на закона, ще предприемем незабавни и подходящи действия.“

Говорител на Министерството на търговията на САЩ подчертава в свое изявление за „Ройтерс“, че мерките за контрол на износа са имали „съществено въздействие“ върху наличността на Китай на чипове от висок клас. В изявлението се казва също, че съобщенията за страни, които искат да получат тези чипове чрез незаконни средства, „не са изненада“, добавяйки, че „твърденията за нарушения се разследват“.

Службата за информация на Държавния съвет на Китай и министерството на индустрията на Китай не отговориха на искания за коментар.

Nvidia заяви през септември, че 400 милиона долара от продажби през третото тримесечие може да бъдат загубени, ако китайските фирми решат да не купуват алтернативни продукти на Nvidia. Неговите нови, съобразени с Китай по-бавни варианти – A800 и H800 – разработени, за да смекчат това въздействие, сега се купуват от големи китайски технологични фирми като Tencent Holdings (0700.HK) и Alibaba (9988.HK), които имат дълбоки джобове за закупуване огромни количества.

Предложения онлайн

Китайските доставчици заявиха, че са се снабдили с чиповете основно по два начина: изнасяне на излишни запаси, които намират пътя си към пазара, след като Nvidia изпрати големи количества до големи фирми в САЩ, или внос чрез компании, регистрирани на места като Индия, Тайван и Сингапур. Това означава, че количествата, които могат да осигурят, са малки, далеч от това, което е необходимо за изграждане на сложен AI голям езиков модел от нулата.

Модел, подобен на GPT на OpenAI, ще изисква повече от 30 000 карти Nvidia A100, според изследователската фирма TrendForce. Но малцина могат да изпълняват сложни задачи за машинно обучение и да подобряват съществуващите AI модели.

Според уебсайт за доставка на електроника, който изброява около 40 продавачи на A100, повечето са били разположени в областта на електрониката Huaqiangbei. Но списъци за A100 могат да бъдат намерени и в сайта за електронна търговия Taobao на Alibaba (9988.HK), в Xiaohongshu, който е подобен на Instagram, както и в Douyin, китайската версия на TikTok.

Alibaba, Xiaohongshu и собственикът на Douyin ByteDance не отговориха на искания за коментар. Някои от доставчиците предупредиха, че измамите са станали нещо обичайно с реновираните чипове, представяни за A100. По-усъвършенстваните H100 чипове на Nvidia, които са на пазара едва от март, изглеждат много по-трудни за намиране.

Винчи Чоу, преподавател по икономика в Китайския университет в Хонконг, чийто отдел е закупил четири карти A100 от местни доставчици за изследователски цели, каза, че са му казали, че някои пакети от осем чипа H100 са налични за покупка. Но само един от 10-те доставчици, с които Ройтерс разговаря, каза, че могат да закупят H100. Чарли Чай, базиран в Шанхай анализатор в 86Research, предполага:

„САЩ вероятно не се притесняват много от малките транзакции на чипове.“

Той изтъква:

„Само ако/когато Китай представлява по-голяма заплаха след значително наваксване, ще видим по-стриктно прилагане.“

Той добави, че премиите, които в момента се изискват от китайските доставчици за чипове A100 и H100, може да се сринат в бъдеще, тъй като много от стартиращите китайски компании за изкуствен интелект, които стимулираха покупките, в крайна сметка ще се оттеглят от пазара.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments