Ердоган е напът да направи икономически обрат и да повиши рязко лихвените проценти

0
54
Реджеп Ердоган. Снимка: Общомедия
Реджеп Ердоган. Снимка: Общомедия

Турция е напът да промени някои от нестандартните икономически политики на президента Реджеп Тайип Ердоган, тъй като новият му икономически екип се опитва да намали негативните последици от ширещата се инфлация. По-малко от месец след като Ердоган спечели изборите, се очаква лихвените проценти да се повишат драстично от сегашното ниво от 8,5 %. Понастоящем инфлацията в страната е почти 40 %, а турските граждани са силно притеснени, тъй като голяма част от тях покриват трудно ежедневните си разходи, предава „BBC“.

До този момент турският лидер настояваше лихвените проценти да останат ниски. Големият въпрос сега е доколко ще се повиши основният лихвен процент. Икономистите не са единодушни колко рязко ще бъде повишението, като американската инвестиционна банка „Morgan Stanley“ изрази предположение, че увеличението ще бъде с 11,5 пункт до 20%, докато „Goldman Sachs“ обяви, че очаква, че лихвата да достигне 40%. Други икономисти смятат, че повишението ще бъде осезаемо, но вероятно по-плавно.

Проблемът според президента Ердоган е, че инфлацията в Турция остава упорито висока, а резервите на централната банка са спаднали до критично ниски нива, след като тя похарчи милиарди долари в опит да подкрепи стойността на лирата. Експертите масово препоръчват повишаване на лихвите за справяне с високата инфлация, но за по-малко от две години лидерът на Турция освободи от длъжност трима управители на централната банка, когато те се опитаха да се придържат към традиционните валутни политики. Лихвените проценти се понижиха от 19% преди две години до 8,5% през последните месеци. Сега те ще се повишат отново, а това несъмнено ще има последици за страната, която е обхваната от икономическа криза.

През първите години от управлението на президента Ердоган икономиката на Турция отбеляза значителен ръст, но през последните години той се отказа от традиционната икономическа „мъдрост“, като изтъкна, че високата инфлация води до високи разходи по заеми и се опита да стимулира икономическия растеж. През последните пет години обаче турската валута загуби повече от 80% от стойността си, а чуждестранните инвестиции рязко намаляха.

Ердоган е на власт в Турция от над 20 години. Миналия месец той победи опонента си от опозицията на изборите, които според международните експерти са били „неравнопоставени“ и са дали неоправдано предимство на действащия президент. По време на предизборната кампания той обещаваше многократно, че лихвените проценти ще останат ниски, докато той е на власт, като гарантираше, че няма да има промяна в икономическата политика. Опозицията на свой ред обеща да промени подхода му относно ниските лихвени проценти. И все пак, само няколко дни след преизбирането си Ердоган даде да се разбере, че се очаква промяна. Миналата седмица той заяви, че позицията му по отношение на лихвените проценти не се е променила, но е нужно новоназначеният министър на финансите – бившият банкер и икономист Мехмет Шимшек да предприеме спешни мерки заедно с централната банка.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments