Според ново проуване обещанието, дадено от над 100 световни лидери за спиране на изсичането на горите, на този етап изглежда трудно изпълнимо. Миналата година в световен мащаб са били изсечени или изгорени голяма част от старите тропически гори, богати на въглерод, отколкото през 2021 г., когато беше подписано споразумението на конференцията на ООН за климата.
Официални данни показват, че през 2022 г. на всяка една минута са били унищожени около 11 гористи територии с размера на футболни игрища, като Бразилия е доминираща в тази негативна тенденция. Въпреки това, рязкото намаляване на обезлесяването в Индонезия показва, че обръщането на тази тенденция е постижимо, предава „BBC“.
В един от ключовите моменти на срещата за климата, известна като COP26, през 2021 г. над 100 световни лидери подписаха Декларацията Глазгоу за горите, в която се ангажираха да работят колективно за спиране и предотвратяване на загубата на гори и деградацията на земите до 2030 г. Колективно лидери от държави, обхващащи около 85% от световните гори, подписаха декларацията. Сред тях беше и бившият бразилски президент Жаир Болсонаро, който преди време се опита да насърчи развитието на тропическите гори в Амазонка. Пактът от Глазгоу беше договорен, след като предишното споразумение, подписано през 2014 г., не успя да спре непрестанната загуба на дървета.
Наскоро беше публикуван нов анализ, извършен от „Global Forest Watch“, който показва, че обещанието, дадено в Глазгоу, не се изпълнява както следва. Загубата на първични тропически гори (стари гори) се счита за особено важна за борбата с глобалното затопляне и опазването на биоразнообразието. Дъждовните гори в Бразилия, Демократична република Конго и Индонезия имат способността да поглъщат огромни количества парникови газове. При изсичането или изгарянето на тези стари гори съхраненият въглерод се освобождава в атмосферата, което води до повишаване на температурите по целия свят. Тези гори са от решаващо значение и за поддържането на биоразнообразието, както и за препитанието на милиони хора.
Учените предупреждават, че тези функции или наречени разговорно „екосистемни услуги“ не могат лесно да бъдат заменени със засаждане на нови дървета на други места, тъй като тези гори са се развивали в продължение на толкова дълъг период от време. Според новите данни, събрани от Университета на Мериленд, през 2022 г. тропиците ще загубят 10% повече първични тропически гори, отколкото през 2021 г., като общо ще бъдат изсечени или изгорени малко над 4 млн. хектара (близо 16 000 кв. мили) от тях.
Въпреки че цялостната картина не е никак добра, все пак има някои положителни тенденции, които показват, че е възможно да се ограничи обезлесяването. През последните години Индонезия е намалила загубата на първични тропически гори повече от която и да е друга държава, след като през 2016 г. отбеляза рекордно високи стойности в тази дейност. Анализът сочи, че това се дължи както на правителствени, така и на корпоративни действия. Мораториумът върху изсичането на дървета в нови плантации за палмово масло стана постоянен през 2019 г., а усилията за наблюдение и ограничаване на пожарите бяха увеличени.
Подобна е ситуацията и в Малайзия. И в двете страни корпорациите за производство на палмово масло предприемат решителни действия, като около 83% от капацитета за рафиниране на палмово масло вече работи съгласно ангажименти за забрана на обезлесяването, торфищата и експлоатацията.
С избирането на новия президент на Бразилия, който се ангажира да прекрати обезлесяването на Амазония до 2030 г., отново се разпали надеждата, че обещанията, дадени в Глазгоу през 2021 г., могат да бъдат изпълнени по-добре през следващите години. Учени обаче предупреждават, че ако светът иска да задържи глобалните температури под критичния праг от 1,5 °C, времето за действия по отношение на горите е наистина много кратко.