„През последните две години са инвестирани над 1,2 млн. лева за оборудване на осемте астрономически обсерватории и планетариуми – центрове за подкрепа за личностно развитие. В тях са обхванати над 4 000 ученици и сме мотивирани в следващите години да надграждаме тези резултати.“
Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на откриването на третото издание на инициативата „Ало, Космос! Говори България“. Той заяви, че и тази година МОН предвижда да инвестира нови 900 000 лева за оборудване и обзавеждане на съвременни кабинети за работа в различните направления в тези центрове, към които се включват и 8-те астрономически обсерватории и планетариуми.
„Най-много ме радват будните лица, които виждам в тази зала. За да достигнем звездите са ни нужни жадни за знания деца, както и учители и ментори, които могат, знаят и са мотивирани да дадат най-доброто от себе си“, каза в приветствието си към учениците той.
По думите му откриватели се създават с последователни усилия от най-ранна възраст и затова все повече се говори за прилагане на добри иновативни практики и разпространяването им сред педагогическите специалисти, за надграждащи квалификации.
Министърът благодари на организаторите на събитието от Атлантическия клуб и техните партньори. Според него фестивалът „Ало, Космос! Говори България!“ може да бъде част от една иновативна STEM мрежа от събития и дейности, която да мотивира децата и учениците към професиите на бъдещето, към физиката, инженерните науки и към математиката.
„Успехът ни идва през погледа към Космоса и в търсенето на възможност да вдъхновим младите хора, за да гледат звездите“, каза министър Галин Цоков.