Засегнатият от кризата Пакистан постигна споразумение на ниво персонал с Международния валутен фонд (МВФ) за над 3 милиарда долара (2,4 милиарда паунда) финансиране, пише „BBC“.
Сделката, която сега трябва да бъде одобрена от борда на глобалния кредитор, идва след 8-месечно забавяне. Южноазиатската нация е изправена пред най-тежката си икономическа криза от независимостта си от Великобритания през 1947 г. За да подпомогне осигуряването на сделката, централната банка на Пакистан повиши основния си лихвен процент до рекордните 22% в понеделник.
Икономиката на Пакистан, която вече изпитваше затруднения след години на лошо финансово управление, беше тласната до ръба от глобална енергийна криза и опустошителни наводнения, които удариха страната миналата година. Ръководителят на мисията на МВФ за Пакистан Нейтън Портър заяви:
„Икономиката се сблъска с няколко външни шока като катастрофалните наводнения през 2022 г., които повлияха на живота на милиони пакистанци, както повлия и международня скок на цените на суровините след войната на Русия в Украйна.“
Той обясни:
„В резултат на тези сътресения, както и на някои грешни стъпки в политиката… икономическият растеж е в застой.“
След като бъдат договорени на ниво персонал, такива сделки обикновено се разрешават от Изпълнителния съвет на МВФ. Очаква се бордът да разгледа споразумението през следващите седмици. Майкъл Кугелман от базирания в САЩ мозъчен тръст Wilson Center коментира пред „BBC“:
„Тази сделка дава на Пакистан икономическата възможност за поемане на малко въздух, от което страната се нуждае толкова силно.“
„Въпросът е дали може да използва тази сделка с МВФ като възможност за преминаване от незабавно облекчение към дългосрочно възстановяване“, призна експертът.
Катрина Ел, старши икономист в Moody’s Analytics, потвърди:
„Високата инфлация, съчетана с ограничените чуждестранни резерви и липсата на макроикономическа стабилност, изискват време и устойчива фискална дисциплина, за да бъдат преодолени.“
Годишната инфлация в Пакистан достигна нов рекорд през май от почти 38%. Финансирането от 3 милиарда долара, което ще бъде разпределено за девет месеца, е по-високо от очакваното. Пакистан очакваше освобождаването на оставащите 2,5 милиарда долара от спасителен пакет от 6,5 милиарда долара, договорен през 2019 г., който изтече в петък.
Нацията от повече от 230 милиона души се бори от години да стабилизира икономиката си. Тази година валутните резерви на страната паднаха до ниво, което покриваше по-малко от три седмици внос.
Смъртоносни сблъсъци между поддръжници на бившия премиер на Пакистан Имран Хан и полицията също разтърсиха финансовите пазари. През май Хан беше арестуван по обвинения в корупция, в ход, който оттогава беше обявен за незаконен от Върховния съд на страната.
През последната година пакистанската рупия е паднала с около 40% спрямо щатския долар. Отделно дарители от цял свят обещаха да отпуснат повече от 9 милиарда долара, за да помогнат на Пакистан да се възстанови от опустошителните наводнения, които удариха страната през 2022 г. Беше изчислено, че са необходими повече от 16 милиарда долара, за да се възстанови държавата от бедствието.