Безпокойство и гняв относно плана на Япония за пречистване на ядрени отпадъчни води от Фукушима

0
86
Река в префектура Фукушима, Япония.
Река в префектура Фукушима, Япония. Снимка: Пиксабей

Противоречив план на Япония за освобождаване на пречистени отпадъчни води от атомната централа Фукушима предизвика безпокойство и гняв у дома и в чужбина, предава „BBC“.

След цунамито през 2011 г., което нанесе сериозни щети на централата, там са се натрупали повече от милион тона пречистени отпадъчни води. Сега Япония иска да започне да ги изхвърля в Тихия океан.

Ядреният наблюдател на ООН Международната агенция за атомна енергия /МААЕ/ публикува доклад, одобряващ плана на Япония. Но откакто беше обявен преди две години, планът предизвика дълбоки противоречия в Япония, като местните общности изразиха опасения относно замърсяването.

Групите от индустрията за риболов и морски дарове в Япония и по-широкия регион също изразиха загриженост относно прехраната си, тъй като се опасяват, че потребителите ще избегнат да купуват морски дарове. И съседите на Токио също не са доволни. Китай беше най-гласовият участник в дискусията, като недвусмислено обвини Япония, че третира океана като своя „лична канализация“. Във вторник страната разкритикува доклада на МААЕ, заявявайки, че заключенията на органа са „едностранчиви“.

Какво планира да прави Япония с ядрените отпадъци?

След бедствието компанията за електроцентрали Tepco изпомпва вода, за да охлади горивните пръти на ядрените реактори във Фукушима. Това означава, че всеки ден заводът произвежда замърсена вода, която се съхранява в масивни резервоари.

Повече от 1000 резервоара са напълнени и Япония казва, че това не е устойчиво дългосрочно решение. Той иска постепенно да изпусне тази вода в Тихия океан през следващите 30 години, като настоява, че е безопасно да бъде изхвърлена.

Освобождаването на пречистени отпадъчни води в океана е рутинна практика за ядрените централи – но като се има предвид, че това е страничен продукт от авария, това не е обикновен ядрен отпадък.

Tepco филтрира водата във Фукушима чрез своята Advanced Liquid Processing System (ALPS), която намалява повечето радиоактивни вещества до приемливи стандарти за безопасност, с изключение на тритий и въглерод-14.

Тритият и въглеродът-14 са съответно радиоактивни форми на водорода и въглерода и трудно се отделят от водата. Те са широко разпространени в естествената среда, водата и дори в хората, тъй като се образуват в земната атмосфера и могат да влязат във водния цикъл. И двете излъчват много ниски нива на радиация, но могат да представляват риск, ако се консумират в големи количества.

Филтрираната вода преминава през друга обработка и след това се разрежда с морска вода, за да се намалят концентрациите на останалите вещества, преди да бъде изпусната в океана. Tepco казва, че неговата система от клапани ще гарантира, че неразредена отпадъчна вода няма да бъде изпусната случайно.

Правителството на Япония казва, че крайното ниво на тритий – около 1500 бекерела на литър – е много по-безопасно от нивото, изисквано от регулаторите за изхвърляне на ядрени отпадъци или от Световната здравна организация за питейната вода. Tepco изтъкна, че нивото на въглерод-14 също ще отговаря на стандартите.

Tepco и японското правителство са провели проучвания, за да покажат, че заустваната вода ще представлява малък риск за хората и морския живот. Много учени също подкрепиха плана. Експертът по молекулярна патология Гери Томас, който е работил с японски учени относно радиационните изследвания и консултира МААЕ относно докладите от Фукушима, коментира:

„Освободената вода ще бъде капка в океана, както по отношение на обема, така и по отношение на радиоактивността. Няма доказателства, че тези изключително ниски нива на радиоизотопи имат вредно въздействие върху здравето.“

Какво казват критиците?

Назначени от ООН експерти по правата на човека се противопоставиха на плана, както и екоактивисти. Грийнпийс публикува доклади, поставящи под съмнение процеса на обработка на Tepco, твърдейки, че не стига достатъчно далеч в премахването на радиоактивни вещества. Критиците са на мнение, че Япония трябва за момента да държи пречистената вода в резервоарите. Те твърдят, че това печели време за разработване на нови технологии за обработка и позволява естественото намаляване на останалата радиоактивност. Има и някои учени, които се чувстват неудобно от плана. Те казват, че това изисква повече проучвания за това как ще се отрази на океанското дъно и морския живот. В програмата Newsday на „BBC“ морският биолог Робърт Ричмънд, професор в Хавайския университет, подчерта:

„Видяхме неадекватна радиологична и екологична оценка на въздействието, което ни прави много загрижени, че Япония не само няма да може да открие какво влиза във водата, седимента и организмите, но и ако го направи, няма начин да го премахне. .. няма начин да върнем джина обратно в бутилката.“

Тацуджиро Сузуки, професор по ядрено инженерство от Изследователския център за премахване на ядрените оръжия към университета Нагасаки, също даде своето мнение пред „BBC“:

„Планът не е задължително да доведе до сериозно замърсяване или лесно да навреди на обществото – ако всичко върви добре.“

Но като се има предвид, че Tepco не успя да предотврати бедствието от 2011 г., той остава загрижен за потенциално случайно изпускане на замърсена вода.

Какво казаха съседите на Япония?

Китай поиска Япония да постигне споразумение със страните в региона и международни институции, преди да пусне водата. Пекин също обвини Токио в нарушаване на „международните морални и правни задължения“ и предупреди, че ако съседката ѝ продължи с плана, „трябва да понесе всички последствия“ ако нещо се обърка. В момента двете страни имат обтегнати отношения, като неотдавнашното натрупване на военна сила на Япония и провокативните действия на Китай около Тайван повишиха напрежението.

Токио започна преговори със своите съседки и беше домакин на южнокорейски екип от експерти на обиколка на централата във Фукушима през май. Но не е сигурно докъде ще се ангажира да получи одобрението на съседните страни, преди да продължи с плана. За разлика от Китай, Сеул, който искаше да изгради връзки с Япония, смекчи опасенията си и във вторник заяви, че „уважава“ констатациите на МААЕ. Този подход обаче разгневи южнокорейската общественост, 80% от която са притеснени от изпускането на вода според скорошно проучване. Парк Хи-джун, южнокорейски рибар, коментира пред „BBC Korean“:

„Правителството налага силна политика без изхвърляне на отпадъци в морето… Но сега правителството не казва нито дума (на Япония) за отпадъчните води, които се вливат в океана.“

Той допълва:

„Някои от служителите казват, че трябва да мълчим, ако не искаме да накараме потребителите да се тревожат още повече. Мисля, че това са глупости.“

Хиляди присъстваха на протести в Сеул, призоваващи за действия на правителството, тъй като някои купувачи, страхувайки се от прекъсване на доставките на храна, натрупаха сол и други стоки от първа необходимост.

В отговор парламентът на Южна Корея прие резолюция миналата седмица, противопоставяща се на плана за освобождаване на вода – въпреки че не е ясно какво въздействие ще има това върху решението на Япония. Длъжностните лица също започват „интензивни проверки“ на морските обитатели и се придържат към съществуващата забрана за внос на японски морски дарове от регионите около завода във Фукушима.

За да успокои страховете на обществеността, премиерът Хан Дък-су съобщи, че би бил готов да пие водата от Фукушима, за да покаже, че е безопасна, докато един служител каза миналата седмица, че само малка част от изхвърлянето ще завърши в корейските води.

На други места в региона няколко островни нации също изразиха загриженост относно регионалната група на Форума на тихоокеанските острови, наричайки плана още една „голяма катастрофа с ядрено замърсяване“.

Как реагира Япония?

Японските власти и Tepco се опитаха да убедят критиците, като обясняват науката зад процеса на лечение и ще продължат да го правят с „високо ниво на прозрачност“, обеща министър-председателят Фумио Кишида във вторник.

В материали, публикувани на уебсайта на министерството на външните работи, Япония също така посочи, че други ядрени централи в региона – особено тези в Китай – изхвърлят вода с много по-високи нива на тритий. BBC успя да провери някои от тези цифри с публично достъпни данни от китайски атомни централи.

Но най-голямото оправдание може да е докладът на МААЕ, публикуван от шефа на агенцията Рафаел Гроси по време на посещение в Япония.

Докладът, излязъл след двегодишно разследване, установи, че Tepco и японските власти отговарят на международните стандарти за безопасност по няколко аспекта, включително съоръжения, инспекции и правоприлагане, мониторинг на околната среда и оценки на радиоактивността.

Във вторник Гроси заяви, че планът ще има „незначително радиологично въздействие върху хората и околната среда“. След като световното ядрено наблюдателно куче даде своето одобрение, Япония може да започне да изпуска водите от Фукушима още през август, според някои доклади – подготвяйки сцената за засилен сблъсък с нейните критици.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments