Украински цивилни граждани се събуждат много преди зазоряване в лютия студ, нареждат се на опашка за единствената тоалетна, след това под дулото на оръжие се качват в ремаркета, натъпкани като добитък. През следващите 12 часа или повече те копаят окопи на фронтовата линия, които след това се използват от руските военни сили. Много от тях са принудени да носят прекалено големи руски военни униформи, които лесно могат да ги превърнат в мишена, а един бивш градски администратор се придвижва с ботуши с пет размера по-големи от собствения му. В края на деня ръцете им се пукат от студ и преумора, пише „Associated Press News“.
Наблизо, в окупираната област Запорожие, други украински цивилни лица копаят масови гробове в замръзналата земя за своите съграждани, които не са имали късмета да оцелеят. Свидетели споделят, че един мъж, който е отказал да копае, е бил застрелян на място.
Понастоящем хиляди украински граждани са задържани в Русия и в окупираните от нея украински територии в различни центрове за задържани – от чисто нови обособени крила в руски затвори до влажни мазета в стари сгради. Повечето от тези хора нямат никакъв статут според руското законодателство. Русия вероятно планира да задържи още хиляди други.
В получен от „Associated Press“ руски правителствен документ, който е бил изготвен през януари, са описани плановете за създаване на 25 нови затворнически колонии и шест други центъра за задържане в окупираните части на Украйна до 2026 г. Освен това руският президент Владимир Путин подписа през май указ, който позволява на Русия да изпраща хора от териториите с военно положение, което включва цялата окупирана Украйна, в тези без такова, като например Русия. Това улеснява депортирането на украинци, които се противопоставят на руската окупация, в отдалечени части на Русия за неопределено време. Това се е случвало множество пъти, като някои от тези истории са документирани от „Associated Press“.
Много цивилни граждани биват задържани заради предполагаеми нарушения като говорене на украински език или просто за това, че са млади хора в окупиран регион. Често се случва напълно невинни хора да бъдат задържани без обвинение. Други са обвинявани в тероризъм, въоръжени действия или оказана съпротива на специалната военна операция. Понастоящем стотици от тях са експлоатирани да извършват робски труд, включително копаене на окопи, други укрепления, и масови гробове. Изтезанията са ежедневни, като част от мъченията включват прилагане на многократен електрошок, жестоки побои, и дори симулирано задушаване. Много бивши затворници разказват пред екип на “Associated Press”, че са станали свидетели на смъртни случаи.
В доклад на ООН от края на юни са документирани 77 екзекуции по бързата процедура на цивилни пленници, както и смъртта на един човек вследствие на изтезания. Русия изобщо не признава, че е задържала цивилни лица, а още по-малко и причините за това. Не е тайна обаче, че пленниците служат като бъдещи разменни монети в размяна на руски военнослужещи, а ООН твърди, че има доказателства за използване на цивилни граждани като жив щит в близост до фронтовата линия.
Екип на “Associated Press” разкри, че е разговарял с десетки хора, сред които бивши затворници, бивши военнопленници, семейства на задържани, служители на украинското разузнаване и правителствен преговарящ. Техните разкази, както и сателитни снимки, постове в социални медии, правителствени документи и копия на писма, предадени от Червения кръст, потвърждават широкомащабната руска система за задържане и малтретиране на цивилни граждани от Украйна, която е в пряко нарушение на Женевската конвенция. От свидетелствата става ясно, че някои цивилни са държани принудително дни или седмици, докато други са изчезнали за повече от година. Почти всички освободени казват, че са преживели или са били свидетели на брутални изтезания и повечето споделят, че са били премествани от едно място на друго без обяснение.
Невидими затворници
Новата сграда в комплекса на затворническа колония №2 е висока поне 2 етажа и е отделена от основния затвор с дебела стена. Според сателитни снимки това съоръжение в източната част на руската Ростовска област е било изградено след началото на войната през февруари 2022 г. Според бивши пленници, семейства на изчезнали, правозащитници и адвокати то лесно може да побере стотиците украински цивилни, за които се смята, че са били задържани там. Двама руски правозащитници в изгнание заявиха, че мястото строго охранявано от военнослужещи и бронирани превозни средства.
Сградата в Ростов е едно от поне 40-те места за задържане в Русия и Беларус и 63-те импровизирани и официални в окупираната украинска територия, където се държат принудително украински цивилни, според карта на “Associated Press”, съставена въз основа на данни от бивши пленници, Украинската медийна инициатива за човешки права и руската правозащитна група Gulagu.net. В неотдавнашния доклад на ООН са били преброени общо 37 обекта в Русия и Беларус и 125 в окупирана Украйна.
Броят на задържаните цивилни лица нараства бързо в хода на войната. В началото на първата вълна руските части са си съставили списъци на активисти, проукраински обществени лидери и военни ветерани. Кметът на Мелитопол Иван Федоров е бил заловен, когато руските сили са поели контрола над града му, но в рамките на една седмица е бил разменен за девет руски военнослужещи, признава самият той. След това те са се насочили към учители и лекари, които са отказвали да работят с окупационните власти. Причините за задържането на хора обаче днес са изключително банални.
Женевската конвенция като цяло забранява произволното задържане или принудителното депортиране на цивилни лица и постановява, че на задържаните трябва да се позволи да общуват с близките си, да получат правна помощ и да оспорят обвиненията срещу тях. Все пак, първо те трябва да бъдат открити.