Радев: Управляващите да си припомнят кой отдаде „Росенец“ на концесия

0
55
Президент Румен Радев
Президент Румен Радев. Снимка: Прессекретариат на държавния глава

Президентът Румен Радев определи идеята на управляващите да прекратят концесията на пристанище „Росенец“ като прибързана и некоректна. Според него това предложение може да е в резултат на корпоративни апетити или кризисен пиар. Той посочи:

„Да се върнат назад във времето и да си отговорят на въпроса кой отдаде на концесия пристанището – правителството на Бойко Борисов, за 35 години. Служебното правителство не е удължавало концесията, просто остават 24 години от нея. Служебното правителство не я прекрати, защото водеше борба с космическите цени на горивата, които ни докара четворната коалиция“, каза той.

Най-после се стигна до придвижване напред за гарантирането на правата на българите в РСМ – така президентът отговори на журналистически въпрос относно постигнатото съгласие за конституционни промени в правителството в Скопие. Радев припомни свикването на КСНС миналата година, когато само ИТН подкрепи призива му за вписване на българите в Конституцията на РСМ като задължително условие за начало на преговорите с ЕС.

Държавният глава изрази притеснения относно липсата на реакция от българските власти за декларацията на Бундестага, признаваща македонската идентичност и език. Той посочи:

„Наложи се аз да изпращам писма до всички европейски лидери отново с отстояване на нашата позиция. Наистина правителството трябва да положи всички усилия, защото това са следващите стъпки – езикът на омразата, медиите, учебниците, надписите в музеите и реабилитацията на всички репресирани.“

Държавният глава присъства на тържествена научна сесия по случай 120 години от Илинденско-Преображенското въстание в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Форумът започна с панихида за участниците в Илинденско-Преображенското въстание, която беше отслужена от Мелнишкия епископ Герасим и от духовници от Българската православна църква.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments