Върху част от задържаните африканци, които са обвинени в участие в престъпна група, заминаваща се разпространение на наркотици в курорта Слънчев бряг, е било оказвано физическо насилие. Това твърди защитата на обвиняемите, чиято мярка за неотклонение бе гледана днес в Окръжен съд-Бургас в продължение на няколко часа поради наличието на много адвокати и двама преводачи.
Според адвокат Димитър Марковски на двама от нигерийските граждани Езе Лазарус и Огбо Бен по тях има видими следи от насилие, като той призова органите на реда да разследват при какви обстоятелства са получени те.
Той наблегна на това, че обвиненията са повдигнати на базата на свидетелски показания, които не били достатъчно надеждни. Анонимен свидетел например наричал обвиняемите „н*гри“, че се познавал с четирима-петима от тях и че ги „ровят в пясъка на плажа до бар „Викинг“. Впоследствие там наркотици не били открити, което според адвоката поставя под съмнение надеждността на свидетелските показания.
Друга свидетелка твърдяла, че обвиняемите приканвали на висок глас и на английски език чуждестранните туристите, разхождащи се по централната алея в курорта, да си закупят наркотици, което по думите на Марковски звучало абсурдно и недостоверно.
„Нито в мен, нито при обиска на жилището ми бяха открити наркотици.“
Това заяви обвиняемият нигерийски гражданин Дуру Удинака, за когото датски турист твърди, че си е закупил забранени вещества от него.
Защитата на седмината обвиняеми изтъкна още, че всички те живеят от дълго време в България, като част от тях дори са създали семейства с деца тук. Двама от тях пребивават за постоянно в бургаските комплекси „Изгрев“ и „Меден рудник“, а останалите живеят в София, Стара Загора и Варна.
В същото време наблюдаващият прокурор Мирослав Илиев настоя на чужденците да бъде взета мярка за неотклонение „задържане под стража“, тъй като към момента има достатъчно доказателства, за да се направи обосновано предположение, че те са извършители на престъпленията.
По-рано днес той заяви пред журналисти, че се изчаква химическата експертиза на иззетите наркотични вещества, за да бъде повдигнато обвинение за разпространението им.
Тепърва ще се установява и конкретната съпричастност на всяко едно от лицата към престъплението – кой какво количество наркотици е държал и на кого ги е продавал. До момента има доказателства кой е тартора на групата, но разпитите на свидетели и събирането на доказателства продължава, за да може ролята на всеки един от участниците да бъде изяснена. Присъдата за участие в престъпна група с цел разпространение на наркотици е от 3 до 15 години, а за организатора от 5 до 15 години.