Финансовият министър Асен Василев обяви, че с ръководството на парламента са си поставили цел до края на месец септември всички закони по Националния план за възстановяване и устойчивост /НПВУ/, свързани с второто плащане, да бъдат приети. По време на пресконференцията в Министерския съвет стана ясно още, че по отношение на ПВУ кабинетът „Денков“ е установил сериозно забавяне от страна на служебния кабинет, както по отношение на законодателните предложения, така и при мерките, които е следвало да бъдат предприети от изпълнителната власт.
Към момента една голяма част от законите вече са приети от Народното събрание. Друга част от тях са приети на първо четене и чакат второ четене. Има и такива, които не са били разработени от служебния кабинет като например промените в Закона за енергетиката, които вече са готови и обявени за обществено обсъждане с идеята да влязат в парламента началото на септември, посочи Василев. Освен това интензивно се работи за останалите мерки, които не са законодателни, като срокът за изпълнение отново е краят на септември. Като пример за такива мерки министър Василев даде доклада на Комисията за енергиен преход, който трябва да бъде изготвен и публично обсъден.
Предстои да бъдат направени и част от възлаганията, които са били забавени, както и да бъдат разработени съответните поръчки. Целта е към края на септември страната ни да е готова с по-голямата част от условията за второ плащане, за да може правителството да изпрати искане и да получи плащането до края на годината.
Министър Василев подчерта, че няма връзка между предоговарянето на ПВУ, гласувано с решение на Народното събрание, и второто плащане.
„Второто плащане не съдържа елементи, които трябва да бъдат предоговорени. Единствените енергийни елементи, които второто плащане съдържа, е докладът на Комисията за енергиен преход. Елементите, които се предоговарят, са от трето плащане нататък, така че ние можем да си изпълним всички ангажименти по второ плащане без да нарушим решението на парламента“, обясни Василев.
Според него страната ще изпълни поетите ангажименти на този етап, като това не пречи паралелно да върви предоговарянето, което ще отнеме по-дълъг период от края на септември.
Финансовият министър направи и коментар за проблемите, свързани с бюджетирането от страна на служебното правителство, които вече са решени като е приет адекватен бюджет – с 3% дефицит, като са запазени и надградени социални плащания и не е увеличена данъчната тежест. Той изтъкна, че новите ръководства на Националната агенция за приходите са имали по-малко от 2 месеца да наваксат заварения в хазната дефицит за 2023 г, като са събрали около 2 милиарда повече приходи. По този начин от дефицит от приблизително 1,2 млрд. лева в края на месец май, сега хазната е на излишък от 500 млн. лева.