Националното сдружение на кметовете на кметства /НСККРБ/ проведе традиционния си летен събор на открито на 29 юли. Тази година освен градоначалници, граждани и сдружения, в събитието се включи и премиерът акад. Николай Денков.
„Всичко, което сме изложили като проблеми през годините по време на съборите, беше представено на министър-председателя. От негова страна получихме уверение, че нещата, които искаме и желаем, са много достойни и трябва да се случат, ако искаме Българи да направи малка крачка, защото в противен случай тя ще затъне“, коментира кметът на Калофер Румен Стоянов пред журналист на Искра.бг.
Според него всички кметства извън общинските центрове затъват и се мотивира: „Като кметове на кметства нямаме право да участваме в национални и европейски програми. Нямаме абсолютно никакви възможности и всичко сме дали в ръцете на кметовете на общини. От своя страна те не хаят какво се случва, след като си дадат средствата на второстепенните изпълнители на държавните бюджети на общините. Никой държавен управник досега не е вникнал в тези проблеми, които тръбим вече няколко години – откакто съществува НСККРБ.“
По този повод по време на събора са поискали от премиера да бъде създаден Фонд, в който да има около 10 млн. лева и кметовете да могат да участват директно в него без общините да им се месят. Стоянов смята, че премиерът е харесал идеята, защото акад. Денков е отбелязал, че според него средствата във Фонда трябва да бъдат повече.
„С колегите ми искаме от този Фонд с пряко участие с някакви проектни решения да можем да получаваме средства, които директно да влагаме в населените места. Както подчертах без участието на общините. Премиерът не се ангажирани с конкретни срокове кога ще бъде създаден, но каза, че е възможно това да се случи за следващия Бюджет 2024“, добави Стоянов, уточнявайки, че в противен случай ще продължат да бъдат с вързани ръце и с никаква възможност да развиват населените си места.
Пред премиера от НСККРБ са коментирали и предложили следното нещо: „Инфраструктурата на всяко едно населено място, от което се добива дървесина и дървен материал за огрев, се компрометира от големите камиони, които го превозват. След това, образно казано, нас ни оставят на пътя всеки да се оправя кой както знае без нито една стотинка. Желанието ни е в такива населени места – да остава процент от печалбата.“
Калофер е така – от нас се добива дървесина, рушат ни инфраструктурата с камионите си и си заминават, коментира Стоянов. По думите му премиерът акад. Денков е одобрил предложението, отбелязвайки:
„Вие не искате чак толкова много, а просто да си развиете населените места.“
Малко средства да се отделят ежегодно от дърводобивната дейност ще е от голяма полза за населени места като нашето, категоричен е градоначалникът допълвайки:
„Тези населени места, при които няма дървесина и не се добива дървен материал, при тях има други структури, от които може да остане процент от печалбата. Например морето – тези хора са там със средствата, с доходите си, с курортните си такси и т.н. – някакъв процент да остава директно в населените места, за да могат кметовете по места да се развиват. В момента държавата не е устроена по този начин. Лъжат ни, мамят ни, а парите отиват незнайно къде.“
По време на събора е станало въпрос и за капиталовите разходи, които държавата дава на кметовете. В тази връзка Стоянов отбеляза, че голяма част от общинските кметове ги крадат.
„Не всички – около 5% от общинските кметове у нас работят качествено и това си личи. Има малки населени места, които веднага след като ги посетите, си личи, че кметът е качествен, добър и не краде. Личи си и при тези населени места, където има крадене и корупция“, коментира той.
„В нашата Община се краде много и този феномен е доказан. Общинският ни кмет е осъден за безстопанственост, за кражба в особено големи размери и пак е кмет. Той е осъден, плаща си и за голямо съжаление структурата на държавата ни е такава, че когато имаш пари можеш да си правиш каквото си искаш – той си плаща, за да продължи същото да го прави и в следващия мандат“, отбеляза Стоянов.