До 5000 лева е глобата за паркиране или палатка върху дюните

0
72
Табела "Пазете Дюните" на плаж "Липите"
Снимка: Архив

Шофьори паркират автомобилите си върху дюните по българското Черноморие и през това лято, като случаите по северните ни плажове са фрапиращи. Десетки са туристите, които не се съобразяват с поставените табели, напомнящи, че санкциите са от 100 до 5000 лева и разполагат свободно колите си, кемперите си и караваните си върху защитените територии.

Дуранкулак Юг или известен още като „Космос“ привлича с прозрачната си водата и с голямата си пясъчна ивица. До него се намира Дуранкулашкото езеро, като заедно попадат в защитена територия, страдаща от няколко години заради родни и чужди туристи. Иван Начев споделя пред „NOVA“, че има дни, в които стотици автомобили са спрели върху дюните, в които гнездят защитени редки птици, живеещи в езерото, а преди е имало пеликани и лебеди, които са се разхождали не само по езерния, а и по морския бряг. По думите му в момента подобно нещо не се наблюдава.

Местните искат този оазис да бъде запазен. Начев изтъква, че това е най-големият плаж на север от „Албена“, който е защитен по „Натура 2000“ и по Рамсарската конвенция, заедно с акваторията, тоест плажната ивица е защитена и трябва просто да се осъществява контрол. Той смята, че липсата на такъв е главният проблем.

Друг проблем е липсата на информация, коментира още той и допълва, че заради това в началото на август е било решено да се поставят указателни табели. Ефект обаче нямало.

„Защото няма глобени хора и това, което трябва да предприемем всички и като гражданско общество, сигналите, които се подават, могат да бъдат подавани директно към РУ на полицията в Каварна, за да могат своевременно хората, които работят там, да предприемат необходимите действия“, обясни кметът на община Шабла Мариян Жечев.

Проблем има и в Крапец – съществуващият път на картите е обозначен като дюни. По този повод Жечев отбеляза: „Няма осигурен такъв достъп, няма къде да се паркира и се паркира в пътя, който директно е на плажа. Това трябва да бъде променено, съответно този път да бъде картиран и всичко друго останало около него, което е дюни, било то сиви, бели или облесени дюни, и се ползва и за къмпингуване, да бъде отразено на място.“

Картографирането е важно, защото без него полицейските наказателни постановления падали в съда. Нужно е и наредбата, регламентираща дивото къмпингуване, най-сетне да влезе в сила. Тя е създадена през 2019 г., няколко пъти е променяна, имало е бурни дебати в парламента и още не е реалност.

Специалистите на Министерството на околната среда и водите заявиха, че дюните в Крапец са ценни не само за флората и фауната в тях. Те обясняват, че нарушените дюни могат да се възстановят за няколко години, ако хората не им пречат.

„Не си правя никаква илюзия, че с една такава акция, с една табела, нещата ще се свършат. Това ще бъде един много дълъг процес. Твърдо сме решени да го докараме докрай. Работим заедно с Министерство на туризма разбира се, с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, с МВР. Така че това ще бъде дълъг процес и на санкциониране, на образоване, на ангажиране на гражданското общество“, заяви екоминистърът Юлиян Попов, допълвайки, че според него дивото къмпингуване трябва да бъде много добре контролирано.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments