Дните на непрестанни дъждове в Хималайския регион на Индия са отнели живота на най-малко 72 души тази седмица, съобщи правителствен служител днес, цитиран от „Асошиейтед прес“. Причината са силните мусони, последвани от свлачища и внезапни наводнения, които са потопили пътища, отмили са сгради и са накарали жителите да се борят за безопасност.
Спасителите в планинския щат Химачал Прадеш работят при трудни метеорологични условия, за да спасят хора, попаднали в кал и отломки от дъждовете, които се изсипаха през уикенда. Индийската метеорологична служба е обявила щата в състояние на повишена тревога и очаква валежите да продължат през следващите няколко дни.
Викрам Сингх, оператор в щатския оперативен център за извънредни ситуации, заяви в четвъртък, че 72-те смъртни случая са настъпили през предходните пет дни и че спасителните работи продължават.
Стотици пътища остават блокирани, а училищата в столицата Шимла е наредено да бъдат затворени, докато индийските военновъздушни сили и екипите за реакция при бедствия помагат за евакуацията на хората от ниско разположените в уязвимите райони. Главният министър на щата Сухвиндер Сингх Суху заяви, че над 2000 души са спасени с помощта на хеликоптери и моторни лодки и сега са на сигурно място в лагери за помощ.
В социалните медии се появиха снимки, на които се вижда как дърветата се разпадат, а къщите, построени на върха на хълмовете, се срутват една след друга. На заден план се чува как хората викат от ужас, докато крещят „излезте оттук“ и „върнете се“.
В Шимла хиндуистки храм се срути в понеделник на фона на смъртоносни свлачища, а властите се опасяват, че все още има хора, които са погребани под отломките. Властите съобщиха, че храмът е бил претъпкан с поклонници, което поражда опасения, че броят на жертвите може да нарасне, тъй като спасителните работи продължават.
Къщи в някои райони също бяха отнесени след дъжд на облак – внезапен, много силен дъжд – в неделя вечерта, което доведе до наводняване на пътища и блокиране на хора.
За облачни бури се считат случаите, когато в рамките на един час на 10 квадратни километра паднат повече от 10 сантиметра валежи. Те са често срещано явление в хималайските райони, където могат да предизвикат интензивни наводнения и свлачища, засягащи хиляди хора.
Главният министър Суку заяви пред информационната агенция Press Trust of India, че ще е необходима една година за възстановяване на инфраструктурата, разрушена от дъждовете на този мусон, и заяви, че очакваните загуби възлизат на около 100 млрд. рупии (1,2 млрд. долара). Той подчерта:
„Това е голямо предизвикателство, подобно на планина.“
Миналия месец рекордни мусонни дъждове убиха повече от 100 души за 2 седмици в някои части на Северна Индия, включително в Химачал Прадеш, който беше най-засегнат.
Бедствията, причинени от свлачища и наводнения, са често срещани в хималайския север на Индия през сезона на мусоните от юни до септември. Учените твърдят, че те стават все по-чести със засилването на глобалното затопляне. Според местни експерти обаче сегашното бедствие вероятно се дължи на непланирано строителство в този уязвим регион.
„Лошото планиране и управление са довели до толкова големи щети“, смята Ананд Шарма, пенсиониран метеоролог от Индийския метеорологичен департамент, метеорологичната агенция на страната. Шарма е родом от Хималаите и наблюдава отблизо метеорологичните условия в този регион повече от три десетилетия. Той казва, че в подножието на Хималаите през сезона на мусоните се очакват силни, а понякога и екстремни дъждове.
„Всички паднали сгради са тези, които са построени наскоро, сградите, построени преди 100 години, са свидетели на малки или никакви щети“, изтъкна той и добави, че нарастващият туризъм в региона е друг фактор. Шарма се разгневи:
„Те строят, където си поискат, и когато се появят проливни дъждове, неизбежно следват такива бедствия.“