Среща на върха на Г-20: Байдън твърди, че е повдигнал темата за човешките права в Индия

0
56
Президент Джо Байдън
Президент Джо Байдън. Снимка: Joe Biden, Facebook

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че в Делхи е повдигнал темите за човешките права и значението на свободната преса пред индийския министър-председател Нарендра Моди, предаде “BBC”.

Както е известно, американският лидер посети индийската столица, за да вземе участие в срещата на върха на страните от Г-20. Той проведе и двустранна среща с Моди. Байдън напусна Индия вчера преди края на срещата на върха, за да отпътува за Виетнам. По-късно, по време на пресконференция в Ханой, той сподели, че е обсъдил тези важни въпроси.

Срещата на върха на Г-20 приключи със съвместна декларация, в която беше спомената спорната тема за войната в Украйна, но в крайна сметка беше приета единодушно. Вчера няколко световни лидери изразиха похвали към Моди, след като Индия в качеството си на председател на Г-20 успя да постигне консенсус по споразумението.

Байдън разкри, че е провел „съществени дискусии“ с Моди, посветени на идеята за по-нататъшното укрепване на отношенията между Индия и САЩ.

„И както винаги правя, повдигнах важната тема за зачитането на човешките права и жизненоважната роля, която гражданското общество и свободната преса имат в изграждането на една силна и просперираща страна под управлението на Моди,“, обяви още президентът на САЩ.

Критиците твърдят, че атаките срещу малцинствата в Индия, особено срещу мюсюлманите, са се увеличили, откакто хиндуистката националистическа партия „Бхаратия Джаната“, оглавена от Моди, дойде на власт през 2014 г. Неговото правителство обаче отрича това. Според последния Световен индекс за свобода на печата, публикуван от „Репортери без граници“ през май, мястото на Индия е паднало с 11 места назад спрямо миналата година до 161. Активисти и правозащитници често са призовавали западните лидери, включително  Байдън, да повдигнат тези въпроси пред Моди. Експертите обаче твърдят, че САЩ ще действат внимателно, тъй като Индия се разглежда като ключов съюзник в опитите да се спре възходът на Китай.

През май САЩ постлаха червен килим за индийския премиер, който пристигна там на държавно посещение. Преди посещението съветникът на Белия дом по националната сигурност Джейк Съливан заяви пред репортери, че макар САЩ да изразяват възгледите си, когато виждат предизвикателства пред свободите, страната го прави по начин, по който не се стреми да поучава или да твърди, че самата тя не се сблъсква с проблеми.

В Ханой Байдън също така повдигна въпроса и за споразумението за икономически коридор между Индия, Близкия изток и Европа, което беше обявено по време на срещата на върха, като го нарече „новаторско партньорство“. Коридорът има за цел да свърже страните от Близкия изток с железопътен транспорт, както и да ги свърже с Индия чрез пристанище.

В петък Байдън отпътува за Индия за срещата на върха на Г-20. След пристигането си той и Моди проведоха двустранни дискусии, които бяха последвани от вечеря в официалната резиденция на индийския министър-председател. Моди не е провеждал самостоятелна пресконференция, откакто стана министър-председател, затова журналистите не бяха поканени да задават въпроси на лидерите след разговорите и вечерята. В изявлението на Индия, публикувано след срещата, се твърди, че двамата лидери са поели ангажимент за сътрудничество по редица въпроси, но не се споменава темата за човешките права.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments