Дипломатическото напрежение около призивите за отделна държава за сикхите в Индия ескалира, след като Канада заяви, че разглежда достоверни обвинения, потенциално свързващи индийския щат с убийството на сепаратистки лидер в Британска Колумбия. За всеки, който е нов в този дългогодишен спор, от „BBC“ предоставят един кратък поглед към историята и настоящия контекст.
Кои са сикхите и къде живеят?
Сикхизмът е една от основните религии в света, основана през 16-ти век в района на Пенджаб в днешна Индия и Пакистан, който е разделен между двете страни след края на британското управление през 1947 г. Има около 25 милиона сикхи по целия свят, което ги прави петата по големина религиозна група. По-голямата част от тях живеят в Индия, където съставляват около 2% от 1,4 милиарда души в страната. Но съществуват и значителни диаспори.
Канада е дом на най-голямото население сикхи извън Индия, с около 780 000 сикхи – повече от 2% от населението – докато САЩ и Обединеното кралство са дом на около 500 000, а Австралия – около 200 000.
Защо някои сикхи призовават за отделна нация?
Движението Халистан призовава за независима родина за сикхите в Индия.
Движението е в своя пик през 80-те години на миналия век в индийския щат Пенджаб, когато районът претърпя серия от насилствени атаки и смъртни случаи. То загубва сила, след като индийските въоръжени сили провеждат специални операции срещу движението. Политиката в съвременния Пенджаб се е отклонила от движението и призивите за независимост не са позиция на мнозинството, според проф. Шрути Капила от университета в Кеймбридж. Привържениците в сикхската диаспора обаче продължават да се застъпват за отделна държава, като призивите за независимост се засилват през последните години.
Защо Халистан е толкова чувствителен за индийското правителство?
Индия категорично се противопостави на движението Халистан. Всички основни политически партии, включително в Пенджаб, заклеймиха насилието и сепаратизма.
Дългогодишното напрежение беше причината за два от най-противоречивите инциденти в съвременната история на Индия – нахлуването в Златния храм и убийството на Индира Ганди.
През юни 1984 г. индийската армия щурмува най-свещеното място за сикхите, за да измести проповедник и дисидент, заемащ комплекса на храма в град Амритсар. Нападението, което доведе до много смъртни случаи и значителни щети на Златния храм, беше наредено от тогавашния индийски премиер Индира Ганди. Няколко месеца след операцията Ганди беше убита от двама от нейните бодигардове сикхи, което доведе до четиридневни безредици и обществено насилие. Убити са хиляди хора, повечето от които сикхи. Прогнозите варират от около 3000 загинали до около 17 000.
Халистан е червена линия за Индия, защото белезите от насилието през 80-те години са все още пресни.
Всички политически партии в Индия са обединени в противопоставянето си на независимостта на сикхите, така че индийското правителство може да си позволи да пренебрегне проблема с Халистан в интерес на двустранните дипломатически отношения.
Кой беше Хардип Сингх Ниджар?
Хардип Сингх Ниджар беше канадски гражданин, застрелян пред сикхски храм на 18 юни в Канада на 45-годишна възраст. Той е роден в село Бхарсингпур в Джаландхар в Пенджаб и се премества в Канада през 1997 г. Първоначално той работи като водопроводчик, а по-късно става виден лидер на сикхите в западната канадска провинция Британска Колумбия. Индия го обяви за терорист през 2020 г. заради предполагаемите му връзки с Khalistan Tiger Force – група, която води кампания за независим Халистан в района на Пенджаб в Индия. Поддръжниците му нарекоха тези обвинения неоснователни и казаха, че той е бил обект на заплахи в миналото заради активизма си.
Доклади в индийските медии показват, че Ниджар е работил по организирането на неофициален референдум в Индия за независима сикхска държава по времето на смъртта му. Ниджар е третата видна сикхска фигура, починала неочаквано през последните месеци.
Как Индия оказва натиск върху сикхите от диаспората?
Фонът на дипломатическото напрежение е нарастващият натиск, който Индия оказва върху правителствата на три страни със значително население от сикхи: Канада, Австралия и Обединеното кралство. Правителството на Индия открито заяви, че неуспехът да се справи с това, което нарича „сикхски екстремизъм“, би било пречка за добрите отношения.
Австралийските власти увериха, че ще проучат вандализма на индуистки храмове от про-халистански активисти, но няма да спрат австралийските сикхи да изразяват възгледите си за независима родина.
Канада беше подложена на най-откритата критика от страна на Делхи за това, което смята за неуспех да се противопостави на прохалистанското движение там. Въпреки че премиерът Джъстин Трюдо се зарече, че ще спре продължаващото насилие, той също се противопостави на „чуждата намеса“.
Всичко това се случи в контекста на започналия през март в Обединеното кралство скандал след протести пред Индийската върховна комисия в Лондон, при които тълпите размахваха жълти знамена с надпис „Khalistan“ и мъж свали индийското знаме от балкона на първия етаж на сградата.