„Независимост е да можем да отделим Чайковски и Пушкин от Сталин и Путин и да си кажем на глас, че от първите двама светът е получил велика музика и забележителна литература, а от вторите – човеконенавистни режими и политически катастрофи, засегнали безброй хора във и отвъд границите на Русия“.
Това написа депутатът от „Продължаваме промяната-Демократична България“ /ПП-ДБ/ Ивайло Мирчев по повод днешния 22 септември – Ден на българската независимост.
В коментара си той отново засегна темата с отношенията между България и Русия, като призова българите да погледнат назад към историята без насила сложените ни от комунизма пропагандни очила. Публикуваме пълния текст на изказването му без редакторска намеса:
„Управляващите България през 1908 г. са имали достатъчно прозорливост и достатъчно смелост, за да обявят нейната независимост. Направили са го така, че тя да бъде международно призната. Имали са визия каква България искат: независима, свободна, съвременна. Искали са да се отделят най-сетне от цялата епоха на османско владичество, забавила развитието ни с векове.
Затова мисля, че е много важно и спешно ние като общество да започнем разговора за това каква България искаме. Защото задачата ни днес е не по-малко отговорна от тази на сънародниците ни в началото на миналия век. Нашата задача е да опазим извоюваната някога независимост от днешните заплахи. Част от тези заплахи са ни наследство оттогава още, което прави още по-належащ разговора за днешната ни визия, за днешната ни мечта.
Независимост е да знаем какво искаме и да не оставяме гласовете на чужди интереси да ни разколебават, да ни разделят, да ни насъскват едни срещу други. За съжаление точно това се случва в последните години с небивала сила и мащаб, през десетки, да не кажа стотици сайтове за фалшиви новини, през купени медии, превзети служби, прокремълски партии и дори президент, който често се държи сякаш е назначен не от нашата, а от друга една държава.
И като си говорим за Русия, а е ясно, че за нея говорим, дори без да я спомена – независимост е и това да можем да погледнем назад към историята без насила сложените ни от комунизма пропагандни очила, и да я видим каквато е, в цялата ѝ сложност. Независимост е да се върнем към погледа на истинските наши възрожденци и да наречем нещата с фактологичните им имена – на глас, в разговор, в медиите, в учебниците. За да не предадем изкривената версия на още едно поколение, което иначе би наричало окупационната руска армия освободителна.
Независимост е да можем да отделим Чайковски и Пушкин от Сталин и Путин и да си кажем на глас, че от първите двама светът е получил велика музика и забележителна литература, а от вторите – човеконенавистни режими и политически катастрофи, засегнали безброй хора във и отвъд границите на Русия.
Честита да е извоюваната от предците ни за нас независимост! Наш ред е да я пазим, за да има и децата ни какво да празнуват на този ден.“