„Бих казал, че кризата с петролните продукти не е пряко свързана с бойните действия. Косвено обаче, разбира се, това е такa“.
Това заяви пред „БНР“ Станислав Митрахович, водещ експерт на руския Фонд за национална енергийна сигурност и научен сътрудник във Финансовия университет при правителството на Руската федерация.
Той коментира решението от миналата седмица на руското правителство да забрани износа на петролни продукти, за да спре рязкото поскъпване и дефицит на горивата на вътрешния пазар. Според него забраната ще бъде временна мярка, която едва ли ще продължи много дълго.
Експертът напомни, че износът стана много изгоден за руските компании и им е дал възможност да печелят добре, особено след рязката девалвация на рублата в страната след началото на войната в Украйна.
Друг основен проблем според Митрахович е, че данъците в родината му се повишават, което е довело до ситуация, при която на компаниите вече не е било изгодно да продават продукта си на вътрешния пазар и са се ориентирали към търговия зад граница.
„В крайна сметка цената на петролните продукти се увеличаваше. В редица селскостопански региона възникна дефицит, който съществува и в момента.“
Според него забрана на износа на петролни продукти е съмнително и нееднозначно решение. Митрахевич я определи като „лекарство“, чиято дълга употреба по-скоро ще създаде проблеми, отколкото ще ги реши.