Продължава блокадата на протестиращите миньори и енергетици на автомагистралите „Тракия“, „Струма“ и Прохода на Републиката въпреки подписаното вчера споразумение.
Припомняме, че вчера над 7 часа синдикалисти, министър-председателят, министри и народни представители преговаряха, докато намерят пресечна точка. На финала управляващите и протестиращите очертаха 7 точки на споразумение.
От кабинета се съгласиха да не бъдат затваряни административно централи, а да бъдат оставени да работят, докато има пазар за тях. Ръцете бяха стиснати и за това да не бъда създавано държавно предприятие. Въпреки това синдикалистите са категорични, че ще решат за вдигането на блокадите, след като предложението бъде обсъдено с демонстрантите на пътя. По този повод Георги Господинов от синдиката на миньорите коментира пред „bTV“:
„Вчера имаше много силни емоции. Хората ще дойдат, ще кажат и това ще направим. Ако кажат, че блокадата остава – оставаме. Ако кажат, че са доволни… Засега блокадата на АМ „Тракия“ остава поне до решението на Народното събрание.“
Предстои споразумението да бъде гласувано и в пленарната зала. А то гласи следното:
- Продължаване на процедурата за въвеждане на механизъм за капацитет и стартиране на процедура за поддържане необходимия състав от синхронно работещи и резервни генерираіщи източници, директно присъединени към електропреносната мрежа (без силова електроника), чрез законосъобразни решения, които да гарантират работата на съвременни диспечируени електропроизводствени мощности, като основен елемент от критичната енергийна инфраструктура и националната енергийна сигурност за постигане на плавен енергиен преход. Срок до 31.12.2023 г.
- Министерски съвет да изпълни решенията на Народното събрание от 31.01.2020 г. (ДВ бр. 11, от дата 07.02.2020 г.) и 12.01.2023 г. (ДВ бр. 6, от дата 20.01.2023 г.) чрез преговори с представителите на Европейската комисия с участието на по един представител на национално представените синдикати в сектор Енергетика относно недопускане в дългосрочен план прекратяване функционирането и/или ограничаването на производствения капацитет на въглищните топлоцентрали от групата на БЕХ. Министерски съвет се ангажира да не ограничава дейността и базовите мощности на останалите оператори на горивни инсталации, ако същите работят изцяло на пазарен принцип в съответствие с европейското и национално законодателство. Срок до 30.11.3023 г.
- Изработване на проект на енергийна стратегия на РБ до 2030 г. с хоризонт до 2050 г. с участие на социалните партньори паралелно с процеса на актуализация на Интегрирания план енергетика и климат, тъй като е необходимо да има съответствие между тези два стратегически документа. Cрок до З0.11.2023 г.
- Прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в тях на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти. Създаване на комитет за наблюдение с участие на представители на социалните партньори, в това число и регионалните структури от централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти. Срок до 31.12.2023 г.
- Категорично отпадане от TП на предприятие за конверсия на въглищните региони. Срок до 31.10.2023 г.
- Проучване на възможността за улавяне, преработка или съхранение на въглеродни емисии за ТЕЦ Марица Изток 2 ЕАД. Срок до 31.03.2024 г.
- Социалните партньори се съгласиха да продължат преговорите по проекта за споразумение, връчено на 19.09.2023 г. (с изключение на точка 5 от това Споразумение)