Всеки български ученик ще може да ползва безплатно лицензиран офис пакет на „Майкрософт“ на до пет устройства. От същото могат да се възползват и 67 500 учители. Това е заложено в действащия договор между Министерството на образованието /МОН/ и науката и технологичната компания.
Проектът на ведомството е един от най-големите в световен мащаб по отношение на внедряването над 1 000 000 лицензи за всички учители и ученици.
Това стана ясно по време на среща на министъра на ресорния министър проф. Галин Цоков с директора на „Майкрософт България“ Калин Димчев. Данните са на компанията и са на база проекти за електронно обучение, реализирани с различни образователни институции по целия свят.
Министър Цоков похвали компанията за бързата реакция по време на ковид пандемията, с която онлайн обучението у нас е станало възможно.
„За нас като екип дигитализацията на образователната система е водещ приоритет и ние искаме да проучим най-добрите примери на глобално ниво и да обсъдим как да ги внедрим на национално“.
Министър Цоков се запозна с последните иновации в световен мащаб в областта на дигиталното обучение, някои от които в момента все още се разработват. От компанията изтъкнаха, че изкуственият интелект има място в образователния процес и може да се използва за улеснение на учителите. Чрез него може да се направи индивидуален анализ на всеки ученик, който да определи от какво има внимание детето и да изготви конкретна програма за неговото обучение.
„Целта е не да се замести учителят, а да му спести време, което той сега изразходва за техническа и административна дейност“.
Технологията би имала приложение и във висшето образование. Например може да се ползва за синтезиране и подбор на научни данни от бази като „Елзевир“. Така ще спести време на студента или докторанта в търсене на проверена информация от научни източници, но и ще гарантира недопускането на злоупотреби с ползване на изкуствен интелект. Технологията вече може да засича плагиатство и да се ползва от преподаватели и дипломни ръководители при проверка на работите на студенти и докторанти.