Подкрепяните от Иран въоръжени групировки „Хамас“ и „Хизбула“ тясно координират следващите си стъпки в борбата срещу Израел. Това заяви високопоставен представител на „Хамас“ в Ливан пред „Politico“ във вторник, само часове след като Техеран предупреди за „превантивни действия“ срещу Израел.
Ахмед Абдул-Хади, ръководител на политическото бюро на „Хамас“ в Бейрут, настоя, че базираната в Газа „Хамас“ не е уведомила предварително своя съюзник „Хизбула“ за атаките си срещу Израел на 7 октомври, при които бяха убити повече от 1400 души. Въпреки това обаче той описва непрекъснато сътрудничество между двете групировки, подчертавайки, че „Хизбула“ сега е „подготвена за голяма война“ срещу Израел на север, докато „Хамас“ ще разбие „мечтата“ на израелския премиер Бенямин Нетаняху да го изгони от Газа .
Забележките ще засилят опасенията, че конфликтът в Близкия изток може да се разпростре на два фронта и да погълне Ливан, особено ако Израел започне сухопътна инвазия в Газа, където неговите бомбардировки вече са убили повече от 2700 души, а Техеран обвърже другарите си… Шиитската „Хизбула“ се намесва във всеобща война. В интервю в офиса си в бежанския лагер Мар Елиас в Бейрут, където е роден преди 55 години, Абдул-Хади изтъква:
„Имаме много силни отношения с „Хизбула“. Ние си сътрудничихме с „Хизбула“ преди атаката срещу Израел и след това и сега сме в пълно сътрудничество.“
Лагерът е лабиринт от потискащи, тесни улички с паянтови сгради и малко слънчева светлина и е най-малкият от дузина лагери в Ливан за палестински бежанци, избягали от арабско-израелската война от 1948 г.
Абдул-Хади определи израелската сухопътна офанзива в Газа като един от ключовите стимули, които биха могли да въвлекат „Хизбула“ изцяло в конфликта. Той подчерта:
„“Хизбула“ няма да обръща внимание на заплахи, от когото и да било срещу влизането ѝ във войната. Ще игнорира предупрежденията да стои настрана от него. Времето кога „Хизбула“ иска да влезе във войната или не ще зависи от израелската ескалация и инциденти на място и особено ако Израел се опита да навлезе в Газа на земята.“
Такъв ход е широко очакван – и Израел премества бронетехника на позиция близо до Газа. Все пак израелският военен говорител Ричард Хехт предупреди да не се правят предположения относно следващата стъпка:
„Ние се подготвяме за следващите етапи на войната. Не сме казали какви ще бъдат. Всички говорят за наземна офанзива. Може да е нещо различно.“
Абдул-Хади подчерта, че „Хизбула“ вече е показала в граничните сблъсъци, че няма да избягва битката.
„“Хизбула“ каза, че няма да остане встрани и доказателството за това е, че „Хизбула“ нанесе удар по южната граница, това беше по инициатива на „Хизбула“ – те казват, че са готови за голяма война“, каза той. „“Хизбула“ даде ясно да се разбере, че ако израелците пресекат линията, ще започнат пълна атака срещу Израел.“
Обратно от ръба
Големият въпрос е дали партиите все още могат да се отдръпнат от ръба. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен ръководи интензивни западни дипломатически усилия за спиране на разпространението на войната. Президентът Джо Байдън ще се присъедини към усилията със срещи с арабски лидери в Йордания, докато посещава Израел, за да покаже солидарност със страната след атаката на „Хамас“, най-лошата в нейната история.
Ракетните и артилерийски сблъсъци по ливанската граница, скоро след като „Хамас“ започна терористичната си атака срещу Израел първоначално бяха с ограничен обхват, въпреки че убиха няколко души, включително видеооператора на „Ройтерс“ Исам Абдала. През последните три дни обаче ударите станаха по-интензивни и на фона на предупреждения от Иран и „Хизбула“ за възможни „превантивни“ действия срещу Израел. В понеделник „Хизбула“ заяви, че нейни бойци са ударили пет израелски гранични поста и са нанесли жертви. Групата също така заяви същия ден, че нейните бойци са унищожили израелски танк Merkava близо до Dhahira, публикувайки видео на заявеното попадение. „Хизбула“ съобщи в понеделник, че четирима нейни бойци са били убити при трансграничен обмен.
Близо до „политическия офис“ на Абдул-Хади двама въоръжени мъже стояха и охраняваха военния офис в лагера. Те останаха мълчаливи и недружелюбни, когато ги попитаха какво мислят за атаката на „Хамас“ срещу Израел. Но други в лагера ясно изразиха подкрепата си за „Хамас“, включително бивш боец от Организацията за освобождение на Палестина, съперник на „Хамас“. 61-годишният Шайн, който е бил боец от 1978 до 1990 г., сподели:
„Ако има война, бих я приветствал и бих искал да помогна на „Хамас“. Мисля, че „Хамас“ трябва да е подготвяла тази операция много дълго време и „Хамас“ изигра добре картите си, като заблуди израелците.“
Цивилни и заложници
По време на интервюто Абдул-Хади остана безкомпромисен, настоявайки между другото, че „Хамас“ „никога не е убивала цивилни“ по време на безпрецедентната атака срещу Южен Израел преди повече от седмица, въпреки изобилието от документални доказателства за противното, че жени, деца и възрастни хора са били заклани. Самите бойци на „Хамас“ качиха кадри от убийствата, докато нападението се развиваше. Абдул-Хади отхвърли обвиненията, че цивилни са били убити от „Хамас“ като „израелска пропаганда, на която Западът за съжаление се поддава и се използва, за да отклони вниманието от израелците, които убиват хиляди цивилни от Газа“.
Коментарите му са в съответствие с други високопоставени служители на „Хамас“, които предприеха PR офанзива, за да отдалечат „Хамас“ от убийствата на цивилни. Но в техните обяснения има несъответствия.
Въпреки че Абдул-Хади отрече да има убити цивилни, ръководителят на международните връзки на „Хамас“ Басем Наим каза във вторник, че на бойците на „Хамас“ са дадени ясни заповеди да не атакуват цивилни, когато екстремистите нападнаха Южен Израел на 7 октомври. Той обаче не отрече, че убийствата са предприети на място, казвайки на австралийската телевизия ABC, че другите са виновни. Абдул-Хади обясни:
„Има други палестински групи, които станаха част от операцията, дори обикновените хора, когато видяха, че затворът около ивицата Газа е разбит и обсадата е открита.“
По темата за заложниците Абдул-Хади коментира, че „Хамас“ не е затворила вратата за преговори за израелски пленници. „Но трябва да получим нещо в замяна“, уточни той.
„Ръководството на „Хамас“ обмисля как да преговаря с трети страни. Но дали Израел ще спре да убива хора в Газа, ако освободим някои от пленниците? Не мисля така.“
Освен това той настоя за освобождаването на всички пленници:
„Израел трябва да прекрати атаките срещу Газа и да вдигне обсадата.“
„Пленените израелски войници не са на масата за преговори – те ще бъдат едва след като войната приключи и ще изискват освобождаването на 6000 палестинци, държани в израелски затвори“, добави той.
Абдул-Хади изтъкна, че „Хамас“ няма друг избор, освен да атакува. Той призна:
„Израелското правителство се опитва да ликвидира палестинската кауза и поради това ние трябваше да действаме и затова се случи нападението, а сега обърна плочите на врага и започна нова ера за палестинската кауза.“
Въпреки тясното сътрудничество с „Хизбула“, Абдул-Хади беше непреклонен да настоява, че нападението от 7 октомври е изцяло дело на „Хамас“:
„Тази операция беше организирана от бригадите ал-Касам (военното крило на „Хамас“ бел. ред.) и по-късно други палестински организации се присъединиха към операцията. Това беше чисто палестинска мисия – нейното планиране и изпълнение. Дори нашите верни съюзници не знаеха какво предстои.“
Министърът на външните работи на Франция Катрин Колона по време на посещение в Бейрут в понеделник каза:
„Ливанските служители носят отговорност … да направят всичко възможно, за да предотвратят завличането на Ливан в спирала.“
Но временното правителство на Ливан има много ограничено влияние и министър-председателят Наджиб Микати миналата седмица призна по ливанската телевизия, че „Хизбула“ не му е дала гаранции относно това дали ще влезе във войната в Газа или не.
В допълнение към нарастващото напрежение лидерът на Иран Аятолах Али Хаменей предупреди във вторник, че ако Израел не спре да бомбардира Газа, „никой не може да спре мюсюлманите и силите на съпротивата“.
[…] […]