Климатичната криза може да окаже изключително вредно влияние върху здравето и благосъстоянието на всички деца, поради което са необходими незабавни действия за справяне с нея.
Това мнение изразява водещият британски педиатър д-р Камила Кингдън, цитирана от „TheGuardian“. Според нея подрастващите са изложени на сериозен риск от физическите и психическите ефекти на климатичната криза. Тя допълва, че здравните специалисти вече виждат въздействието му от първа ръка.
„Замърсяването на въздуха, екстремните метеорологични условия и безпрецедентните разходи за енергия имат много реален и пагубен ефект върху милиони деца. Но като държава действаме на принципа „главите си в пясъка“, когато става въпрос за климатичната криза“.
Тя цитира и проучвания, според които повишаването на температурите по света в резултат на климатичната криза има пагубен ефект върху фетусите, бебетата и децата.
Учените са установили, че извънредната климатична ситуация причинява, наред с други неблагоприятни последици, повишен риск от преждевременно раждане и хоспитализация на малки деца, както и наддаване на тегло при бебета. Изследванията показват, че замърсяването може да попречи на растежа на белите дробове на децата, да причини астма и да повлияе на кръвното налягане, когнитивните способности и психичното здраве.