Решила ли е Австралия китайския пъзел?

0
68
Австралия
Снимка: Pixabay

Когато през февруари 1818 г. Мак Сай Ин навлиза в пристанището на Сидни, той не губи много време, за да се впише в австралийския живот, пише „Politico“. Първият регистриран заселник от китайски произход, пристигнал в Австралия, по-късно променя името си на Джон Шинг, жени се за англичанка и в крайна сметка се заема с управлението на най-австралийското заведение – добра пивница.

След дългото пътуване от китайската провинция Гуандун бъдещият бирник е минал през Потс Пойнт – крайбрежна точка, вдадена в известното пристанище на Сидни, която днес напомня как се променят отношенията между Китай и Австралия.

В Потс Пойнт се намира Източната база на австралийския флот – основната оперативна база на военноморските сили на източния бряг на страната. Именно тук през юли Военноморските сили на САЩ въведоха в експлоатация USS Canberra – първият американски военен кораб, който влиза в активна експлоатация на територията на свой съюзник. Необичайното разгръщане беше част от акт за геополитическо балансиране, извършван от министър-председателя на Австралия Антъни Албанезе. Тази седмица той ще бъде гост на президента на САЩ Джо Байдън на официално посещение във Вашингтон, тъй като съюзниците се стремят да заздравят още повече връзките помежду си след обявяването през 2021 г. на съюза AUKUS между Австралия, Съединените щати и Обединеното кралство.

Но докато Албанезе сяда на пищна вечеря с лидера на свободния свят, мислите му може да са в друго пътуване. Той ще отлети за Пекин в началото на ноември и ще стане първият австралийски премиер, посетил Китай от 2016 г.

Двойните пътувания на Албанезе подчертават несигурната геополитическа позиция на страната му, след като амбициите на Китай в Индо-Тихия океан – и неговото дрънкане на оръжие към Тайван – повишават напрежението в региона и по света. Австралия, член на разузнавателния съюз „Петте очи“ и партньорството на QUAD, отдавна е един от най-близките съюзници на Вашингтон. Страната обаче наред с това разви дълбоки, макар и понякога нестабилни, икономически връзки с Пекин, в следствие на което износът за Китай достигна рекордните 102,5 милиарда долара през първата половина на 2023 г.

Нямайки нито възможността да бъде безразлична, нито лукса да бъде без значение, решението на Австралия за пъзела с Китай е да прегърне Пекин, но да се опита да го направи от позиция на силната страна. Албанезе вече говори за усилията на неговото правителство „да стабилизира отношенията“ между двете страни. За отношенията с Китай той изразява категоричност, че Австралия трябва да „си сътрудничи, когато има възможност“, но „да не сме съгласни, когато трябва… винаги да се ангажираме с националния си интерес“. Засега стратегията изглежда работи.

Кадифена ръкавица

Връзката между Китай и Австралия датира от векове. Съобщава се, че китайски търговци са посетили северното крайбрежие през 1750 г. или по-рано – много преди капитан Джеймс Кук да пристигне, за да поиска острова за Великобритания.

Когато Мак пристига в Сидни, той започва дълга история на китайска миграция на юг. Австралия е дом на 1,4 милиона души с китайски произход, което представлява 5,5 процента от общото население на страната. Днес китайският квартал на Сидни се намира в сърцето на града, в квартал Хеймаркет, южно от Китайската градина на приятелството, открита през 1988 г., за да отпразнува връзките между двете страни. С входа си, ограден от два каменни лъва и заобиколен от ров, пълен с риба кои, градината изглежда като кръстоска между градски оазис и крепост.

„Ние сме една от малкото автентични китайски градини извън Китай“, ще ви каже весел гид, посочвайки факта, че околният регион на Нов Южен Уелс е побратимен с Гуангдонг – провинцията Мак, изоставена през 1818 г.

Съвсем наскоро най-важният поток между двете страни беше на стоки, предимно суровини като желязна руда, въглища и газ, движещи се от Австралия към Китай, и по-малка река от промишлени стоки, която се връща обратно. През юни 2023 г. Китай поема цели 40 процента от износа на Австралия.

Икономическата зависимост на Канбера от северния ѝ съсед беше поставена на фокус по време на COVID пандемията, след като тогавашният премиер Скот Морисън разгневи Пекин, като призова за разследване на произхода на вируса. Резултатът беше търговска война, като Китай наложи мита и забрани за австралийски селскостопански продукти и други стоки.

Докато двете страни остават в противоречие по някои въпроси, включително австралийската забрана за използване на технологията на китайския технологичен гигант Huawei в 5G мрежите, отношенията бавно се подобряват. Пекин все още забранява вноса на мед и дървен материал, но се върна към закупуването на австралийско масло, говеждо, пшеница и ечемик. Спорът в Световната търговска организация беше спрян след решението на Китай да преразгледа митата си върху австралийското вино.

Предстоящото посещение на Албанезе в Китай се възприема широко като опит за изглаждане на оставащото напрежение. Признаците са положителни – по-рано този месец Пекин освободи Ченг Лей, роден в Китай австралийски журналист, който беше задържан в Китай повече от три години. След освобождаването на журналиста австралийският външен министър Пени Уонг коментира:

„Откакто бяхме избрани, дадохме ясна заявка, че искаме да стабилизираме отношенията си с Китай. Мисля, че видяхте някои от предимствата на ангажираността.“

Железен юмрук

Ако посещението на Албанезе в Пекин представлява един стълб от решението на Австралия за Китай, другият включва потъване на военни корени в северната част на страната. Австралия планира да премести около 400-500 войници в Таунсвил, в северен Куинсланд, като част от основно преструктуриране на въоръжените сили на страната. Говорител на вицепремиера и министър на отбраната Ричард Марлс потвърди:

„Австралийските отбранителни сили трябва да могат да проектират мощ по-далеч, отколкото са били в миналото. А в момента в индо-тихоокеанския регион има най-голямото натрупване на конвенционални военни от края на Втората световна война.“

Като част от плановете, 3-та бригада на армията, базирана в Таунсвил, ще бъде реформирана за амфибийни операции заедно с австралийския флот. Първа бригада – в момента базирана в Дарвин в горещата, обширна Северна територия на Австралия – ще се превърне в лека бойна единица с възможности за бързо разгръщане.

„Винаги се подготвяме за конфликт“, обясни Ник Фоксал, командир на 1-ва бригада. Бригадният генерал разказа, че неговата част е била трансформирана от механизирана бригада в лека крайбрежна бригада, прецизно настроена за брегова отбрана в рамките на 14 месеца. Мъжът призна:

„Не съм виждал такова темпо на промяна в кариерата си.“

Фоксал  добави:

„Промените дават на правителството на Австралия по-използваеми варианти в долния край на скалата за ескалация.“

Докато Фоксал  се фокусира върху северното крайбрежие на Австралия, други звена ще подготвят по-агресивни опции. Бронираните щурмови единици на армията и средната авиация ще бъдат базирани в Таунсвил. На юг Аделаида ще се превърне в „ориентирана към бъдещето“ база, консолидираща възможностите на Австралия за удари на далечни разстояния. Високомобилните артилерийски ракетни системи или HIMARS ще бъдат базирани тук, заедно със системите за противоракетна отбрана.

Понастоящем австралийската артилерия може да порази само мишена на незначителни 40 километра. Министерството на отбраната иска този обхват да се увеличи до 1500 километра чрез закупуването на ракети Tomahawk от САЩ. Фоксал  сподели:

„Нашата армия беше много добре подготвена за предишната битка, а не за бъдещата битка.“

Целта не е необходимо да се излага: Чрез увеличаване на способността си да нанася удари по-далеч, Австралия се надява да принуди Китай да преосмисли разходите за всякакви военни действия, които може да предприеме в Индо-Тихия океан.

Залагане на Вашингтон

Стратегията на Австралия за Китай има и трети стълб: Привличане на мощен приятел.

Като част от съюза AUKUS, Австралия ще придобие три ядрени подводници до края на 2030 г. В края на 2022 г. също беше потвърдено, че САЩ ще разположат до шест бомбардировача B52, способни да носят ядрено оръжие, в RAAF Tindal, в Северната територия. Австралия и Обединеното кралство също ще доставят новопостроени ядрени подводници до началото на 2040 г.

Говорителят на Marles, министърът на отбраната, описа AUKUS като „проект за цяла нация“. Това е подходящо описание, тъй като Канбера прогнозира, че ще струва на австралийския данъкоплатец до 368 милиарда австралийски долара (235 милиарда долара) до 2050 г.

И все пак въпреки мащаба, цената и потенциала да въвлече страната във всяка военна конфронтация на САЩ с Китай, AUKUS се радва на изненадваща степен на вътрешна политическа подкрепа. Споразумението беше стартирано при предишната администрация, ръководена от Морисън. Правителството на Албанезе с радост пое щафетата, когато дойде на власт през 2022 г. Всъщност има само няколко гласа, които не са съгласни с геополитическата траектория на Австралия в политиката, медиите и мозъчните тръстове. Единият е Сам Рогевеен, директор на института Лоуи и автор на „Стратегията на Ехидната“, книга, която призовава за преосмисляне на текущия консенсус относно външната и отбранителната политика. Той се тревожи, че Австралия ще впрегне още повече своя военен вагон към САЩ. Рогевеен смята:

„Има много алтернативни разходи по отношение на действията, които сме предприели по отношение на AUKUS.“

Той изтъква, че вместо това Австралия трябва да се съсредоточи върху по-близки отношения с Индонезия, тихоокеанските острови и други нации в региона, вместо да разчита твърде много на съюза на САЩ. И добавя:

„Успехът на нашата собствена политика се издига и пада от въпроса дали Съединените щати наистина са ангажирани да запазят лидерската си позиция в Азия. Мисля, че това е твърде голям залог.“

Уроци за Европа

Ако Австралия смята, че е решила китайския пъзел, тя работи усилено, за да убеди други страни да се присъединят към нейните усилия.

Правителството е в дипломатическа офанзива в Индо-Тихия океан. Откакто дойде на поста през 2022 г., Албанезе е посетил 11 страни в региона, като досега е кацнал в Индия, Индонезия, Фиджи и Япония повече от веднъж. Вонг, министърът на външните работи, оглави обновена външна политика – такава, която задълбочава ангажираността с много близки тихоокеански островни нации, като същевременно създава по-тесни връзки с по-големи риби като Индонезия. Правителството има предвид една стратегическа цел: да направи все по-скъпо и безполезно за страните в региона да се свържат изцяло с Пекин.

В по-широк план междинната стратегия на Австралия – да ангажира Китай, като същевременно дава ясно да се разбере, че няма да бъде принуден – може да послужи като модел за други.

Европейският съюз например отдавна се бори да дефинира ясна стратегия за Китай. Подобно на Австралия, блокът се опита да балансира подхода си – отнасяйки се към Пекин като към „партньор за сътрудничество и преговори“ и „системен съперник“.

Но когато Австралия ясно показа позицията си в дипломатически и военен план, в Европа посланието беше по-скоро объркващо, оставяйки пукнатини в консенсуса за Пекин да се разширява. Подходите към Китай варират от провокациите на Литва, като гласната подкрепа на Тайван, до гълъбовото поведение на Германия, водено до голяма степен от икономически опасения.

От друга страна, журито все още не знае дали балансиращият акт на Австралия ще се задържи. Китай стана по-настоятелен през последните месеци, особено по отношение на Тайван. А пактът AUKUS повиши напрежението в региона.

Албанезе ще се надява на успешно посещение в САЩ тази седмица, но пътуването му до Пекин ще бъде по-внимателно наблюдавано.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments