Изправен пред война на два фронта – в Украйна и в Близкия изток, Киев призовава западните демокрации да увеличат инвестициите си в оръжия, като изтъкна, че наличието на оръжейни заводи в света е много по-малко от необходимото, предаде „Politico”.
В свое интервю за „Politico” министърът на стратегическите индустрии на Украйна Олександър Камишин заяви, че западните държави трябва да увеличат производството на ракети, снаряди и военни безпилотни самолети възможно най-близо до фронтовете.
„Свободният свят трябва да произвежда достатъчно, за да се защити. Ето защо трябва да произвеждаме повече и по-добри оръжия, за да останем в безопасност“, сподели още Камишин, който пристигна в германската столица, за да убеди производителите на оръжие да инвестират в опустошената от войната Украйна. Той допълни, чe сегашният капацитет на оръжейните заводи е плачевен, а наличните оръжия няма да бъдат достатъчни за тази война, визирайки състоянието на над 1000-километровата активна фронтова линия в Украйна.
Докато Израелските сили за отбрана продължават да обстрелват Ивицата Газа, а бойните действия се ожесточават в Украйна, армиите изразходват боеприпаси с невиждана от десетилетия скорост. Политиците се питат дали западните съюзници могат да подкрепят двете страни едновременно със своите надеждни системи за противовъздушна отбрана и артилерия. Според Камишин решението е да се започне спешно изграждане на производствени съоръжения за различни видове оръжия.
Откакто през февруари 2022 г. Русия обяви война срещу Украйна, западните правителства доставят активно оръжия на Киев. Това включва стотици хиляди артилерийски снаряди, бронирани превозни средства и друго оборудване. Тъй като войната продължава, Киев промени част от тактиката си и назначи Камишин, бивш ръководител на украинските държавни железници, на поста министър на стратегическите индустрии. Украйна, която в миналото е била основен военен център в Съветския съюз, сега се опитва да увеличи производството на бронирани превозни средства, боеприпаси и системи за противовъздушна отбрана, обясни още той, като даде да се разбере, че страната иска нейните западни партньори да инвестират допълнително.
Днес се очаква да бъде предприета ключова стъпка, когато германският канцлер Олаф Шолц и украинският министър-председател Денис Шмихал ще обявят създаването на ново съвместно начинание между компанията за производство на оръжия „Rheinmetall“ и другата компания с такава дейност „Ukroboronprom“. В края на септември Германската Федерална картелна служба даде зелена светлина на споразумението за сътрудничество след оценка и анализ, които установиха, че предложеното начинание „няма да доведе до припокриване на конкуренцията в Германия“.
Производство на местно ниво
През март миналата година страните от ЕС се ангажираха да изпратят един милион артилерийски снаряда на Украйна през следващата година като част от програма за увеличаване на производството на оръжия. Украйна по груби изчисления се нуждае от 1,5 млн. снаряда годишно, за да поддържа отбранителните си способности – трудна задача, за която Камишин се надява, че може да се помогне поне частично с местно производство.
Общо Украйна е получила над 350 самоходни и буксируеми артилерийски системи от страните от НАТО и Австралия. В комбинация с артилерийските части от съветската епоха, които са били налични в украинските складове преди руската инвазия, Киев разполага с около 1600 артилерийски единици в експлоатация, които обаче не са достатъчни, тъй като страната трябва да воюва на огромен фронт. И макар че задълбочаването на германско-украинските отношения в областта на отбраната е от полза за военните усилия на Киев, врагът на бойното поле – Русия също може да използва собствените си международни отношения за получаване на военни материали и за бързо сключване на сделки за военна техника с държави като Иран и Северна Корея. Преди време Русия сключи сделка с Техеран за предоставяне на ирански боеприпаси, които миналата зима поразиха тежко градове в Украйна, целенасочено използвани срещу гражданската инфраструктура.
Все по-разрастващият се международен обхват на участниците във войната в Украйна не се ограничава само до страни извън НАТО. Наскоро Полша започна да си доставя танкове, гаубици, ракетни установки, както и леки щурмови самолети от Южна Корея – знак за това колко бързо Сеул може да увеличи производството на достъпни цени.