Руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви в понеделник, че Съединените щати подклаждат геополитическо напрежение, за да поддържат своята „хегемония“, и предупреди за риска от конфронтация между големите държави, предава „Асошиейтед прес“.
В речта си на отбранителен форум в Пекин Шойгу заяви също, че САЩ и техните съюзници в Азиатско-тихоокеанския регион подкопават стабилността в региона.
„За да запазят геополитическото си и стратегическо господство, Съединените щати умишлено подкопават основите на международната сигурност и стратегическата стабилност“, заяви Шойгу според симултанния превод, предоставен на форума „Сяншан“, който е най-голямото ежегодно събитие в Китай, съсредоточено върху военната дипломация.
Той добави, че САЩ и западните им съюзници заплашват Русия чрез „разширяването на НАТО на изток“. Той изтъкна още:
„Западните държави целят да ескалират конфликта с Русия и да увеличат риска от конфронтация между големи държави. Това ще доведе до сериозни последици.“
Що се отнася до войната на Русия в Украйна, Шойгу каза, че Москва е отворена за преговори, „ако условията са подходящи“.
Шойгу говори непосредствено след Джан Юся, вторият по ранг военен представител на Китай и заместник-председател на Централната военна комисия. Джан откри тридневното събитие в отсъствието на генерал Ли Шанфу, който беше отстранен от поста министър на отбраната на Китай миналата седмица след двумесечно отсъствие от публичното пространство. Китайското правителство не съобщи защо Ли, който щеше да бъде домакин на форума, е бил отстранен.
Военни представители от десетки държави участват в събитието, което е повод за Пекин да подчертае военното сътрудничество с други държави и да демонстрира регионално лидерство. САЩ са представени от делегация, водена от Ксанти Карас, главният служител на Министерството на отбраната по въпросите, свързани с Китай.
Джан заяви, че Китай „желае да развива военни връзки със САЩ на основата на взаимно уважение, мирно съвместно съществуване и взаимноизгодно сътрудничество“.
През август 2022 г. Китай преустанови военната комуникация със САЩ, за да покаже недоволството си от посещението на бившия председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в самоуправляващия се Тайван, който Пекин смята за част от своята територия. Без да назовава пряко САЩ, Джан разкритикува „определени страни“, които „продължават да предизвикват проблеми по света“. Той добави:
„Те умишлено създават сътресения, намесват се в регионалните дела, намесват се във вътрешните работи на други държави и провокират цветни революции. Такива страни подклаждат споровете, като предоставят оръжия и започват войни чрез посредници и винаги несправедливо подкрепят едната страна в регионалните спорове.“
Джан призова за „политическо уреждане на кризата в Украйна“ и за „незабавно прекратяване на огъня и спиране на насилието от страна на страните в израелско-палестинския конфликт, както и за скорошно възобновяване на мирните преговори“.
Китай твърди, че е неутрален във войната в Украйна, но на практика фаворизира Русия, с честите държавни посещения и съвместни военни учения между двете държави. По подобен начин страната иска да проектира ролята на посредник във войната между Израел и Хамас, въпреки че според експерти влиянието на Пекин в конфликта е ограничено.
Чжан повтори заплахите на китайското правителство по отношение на всякакви усилия за независимост на Тайван, като заяви, че „независимо кой се опитва да отдели Тайван от Китай, под каквато и да е форма, Китай и китайските военни никога няма да позволят това да се случи и никога няма да бъдат снизходителни към тях“.