Докато часовникът отмерва времето до крайния срок 1 ноември, който Пакистан определи на мигрантите без документи да напуснат страната, Мохамед Рахим се качва на автобус от Карачи до границата с Афганистан.
„Бихме живели тук цял живот, ако не ни върнат обратно“, казва 35-годишният афганистански гражданин, който е роден в Пакистан, оженил се е за пакистанка и е отгледал децата си, родени в Пакистан, в пристанищния град, но няма пакистански документи за самоличност.
Правителството на талибаните в Афганистан съобщи, че около 60 000 афганистанци са се завърнали в страната в периода между 23 септември и 22 октомври от Пакистан, който на 4 октомври обяви, че ще експулсира нелегалните мигранти, които се намират в страната, предаде “Reuters”.
Междувременно стана ясно, че последните ежедневни данни за завръщащите се местни хора са три пъти по-високи от нормалното, сподели на 26 октомври говорителят на талибанското министерство за бежанците Абдул Муталеб Хакани.
Близо до квартал „Сохраб Гот“ в Карачи, където се намира едно от най-големите афганистански селища в Пакистан, оператор на автобусна линия на име „Азизула“ обясни, че са били пуснати допълнителни услуги, за да се отговори на нуждите на големия брой пътуващи. Пред автобусите на конкурентни превозвачи бързо се образуваха опашки от лица, които искат да пътуват към Афганистан.
Екип на “Reuters” успя да интервюира 7 семейства бежанци в Сохраб Гот, както и четирима талибани и пакистански служители, лидери на общността, хуманитарни работници и адвокати, които твърдят, че заплахата от страна на Исламабад и последвалото ескалиране на подкрепяния от държавата тормоз са преобърнали живота на много семейства и са принудили дори афганистанци с валидни документи да напуснат.
От пакистанското вътрешно министерство не пожелаха да дадат коментар. Говорителката на Министерството на външните работи Мумтаз Захра Балоч изтъкна в свое изявление, че планът за експулсиране е в съответствие с международните норми и принципи: „Нашите постижения през последните четиридесет години по отношение на приемането на милиони наши афганистански братя и сестри говорят сами за себе си.“
Според официални данни на Исламабад понастоящем Пакистан е дом на над 4 млн. афганистански мигранти и бежанци, от които около 1,7 млн. са без документи. Афганистанците съставляват най-голямата част от мигрантите, като много от тях пристигнаха в страната, след като талибаните си върнаха контрола и властта над Афганистан през 2021 г., но голяма част от тях присъстват още от съветската инвазия през 1979 г. Заплахата за експулсиране дойде след самоубийствените бомбени атентати, извършени по-рано през тази година, в които според правителството, което не предостави конкретни доказателства, са замесени афганистанци. Исламабад ги обвинява също така за контрабанда на нелегални стоки и за извършването на други атаки на бойци от екстремистки групировки.
Пакистан, който в момента изпитва недостиг на парични средства и се бори с рекордна инфлация обяви, че мигрантите без документи са източвали ресурсите му в продължение на десетилетия. Въпреки предизвикателствата, пред които са изправени мигрантите, Пакистан е единственият дом, който много от тях познават, както и убежище от икономическите лишения и крайния социален консерватизъм, с които се сблъсква ежедневно Афганистан, твърди Самар Абас от Мрежата на защитниците на човешките права в провинция Синд (Пакистан), която помага на близо 200 афганистанци, които искат да останат.